Vláda jmenovala novým zmocněncem pro digitalizaci a strategickou bezpečnost prvního náměstka ministra vnitra Lukáše Klučku. Ten ve funkci nahradil poslance Roberta Králíčka poté, co Králíček na tento post vládního zmocněnce rezignoval. Klučka chce do roka digitalizovat všechny státní služby tak, aby vyhověly zákonu o právu na digitální služby, přičemž dosavadní plán Fialovy vlády počítal s dokončením digitalizace až někdy v roce
… více »Byl vydán Mozilla Firefox 149.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Vypíchnout lze bezplatnou vestavěnou VPN s 50 GB přenesených dat měsíčně, zobrazení dvou webových stránek vedle sebe v jednom panelu (split view) nebo možnost přidat poznámky k panelům (Firefox Labs). Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 149 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly vydány nové verze 5.3.0 a 6.0.0 svobodného multiplatformního programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Obě verze vycházejí ze stejného zdrojového kódu – rozdíl je v použitých verzích Qt a KDE Frameworks. Krita 6.0.0 je první vydání postavené na Qt 6 a stále je považovaná za experimentální. Má lepší podporu Waylandu. Přináší podporu protokolu Wayland
… více »Byla vydána nová verze 10.2 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze nové balíčky Immich, Immich Machine Learning, uv a RustDesk Client.
TypeScript (Wikipedie), tj. JavaScript rozšířený o statické typování a další atributy, byl vydán v nové verzi 6.0. Příští verze 7.0 je kvůli výkonu přepisována do programovacího jazyka Go.
Christian Schaller z Red Hatu na svém blogu popsal své zkušenosti s používáním AI při vývoji open source aplikací pro Linux. Pomocí různých AI aktualizoval nebo vytvořil aplikace Elgato Light GNOME Shell extension, Dell Ultrasharp Webcam 4K, Red Hat Planet, WMDock, XMMS resuscitated (aktualizace z GTK 2 a Esound na GTK 4, GStreamer a PipeWire) a Monkey Bubble. SANE ovladač pro skener Plustek OpticFilm 8200i se mu zatím nepovedl.
Americké firmy Tesla a SpaceX postaví v texaském Austinu moderní komplex na výrobu čipů pro umělou inteligenci (AI). Součástí projektu s názvem Terafab budou dvě moderní továrny na výrobu čipů – jedna se zaměří na automobily a humanoidní roboty, druhá na datová centra ve vesmíru. Uvedl to generální ředitel těchto firem Elon Musk. Projekt by podle odhadů měl stát 20 miliard USD (zhruba 425 miliard Kč).
Byla vydána nová stabilní verze 6.11 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Ubuntu 26.04 patrně bude ve výchozím nastavení zobrazovat hvězdičky při zadávání hesla příkazu sudo, změna vychází z nové verze sudo-rs. Ta sice zlepší použitelnost systému pro nové uživatele, na které mohlo 'tiché sudo' působit dojmem, že systém 'zamrzl' a nijak nereaguje na stisky kláves, na druhou stranu se jedná o možnou bezpečnostní slabinu, neboť zobrazování hvězdiček v terminálu odhaluje délku hesla. Původní chování příkazu sudo
… více »Projekt systemd schválil kontroverzní pull request, který do JSON záznamů uživatelů přidává nové pole 'birthDate', datum narození, tedy údaj vyžadovaný zákony o ověřování věku v Kalifornii, Coloradu a Brazílii. Jiný pull request, který tuto změnu napravoval, byl správcem projektu Lennartem Poetteringem zamítnut s následujícím zdůvodněním:
… více »Ahoj panove,
winkamarad me (zapaleneho BFU Linuxaka
) pozadal o to, jestli je mozne vytvorit spousteci flashdisk z ISO souboru. Mam Ubuntu, tak vim, ze to lze, ale on ma trosku vetsi pozadavek.
Ma nekolik bootovacich ISO obrazu, jako treba Acronis atd. a chtel by, aby nabootoval z flashky, kde se mu zobrazi menu a vybere si potrebny program ke spusteni..
Existuje pro Linux nejake hotove reseni, kam bych ty ISO jen nahazel a vytvorilo by me to neco podobneho?
Jeste jednou podotykam, jsem sice zapaleny Linuxak, ale jen BFU!
Existuje pro Linux nejake hotove reseni, kam bych ty ISO jen nahazel a vytvorilo by me to neco podobneho?Něco klikacího asi nenajdete, ale na Internetu se válí spousta návodů - klíčové slovo je multiboot - např. MultiBoot USB with Grub2 (boot directly from iso files).
Tohle vypada zajimave, jen ale vubec nerozumim tem radkum linux a initrd . Je tam pokazdy neco jineho a vubec nechapu souvislost.
nerozumim tem radkum linux a initrdman grub.cfg
Taky mám něco podobného, ale zrovna Acronis se mi takhle nepovedlo rozchodit. Má někdo šikovnější funkční řešení, o které by se zde podělil?
Vytvoreni bootovaciho flashdisku je pomerne jednoduche na Linux systemy (obzvlaste live) napr Slax ci Puppy a mnoho dalsich na to ma i pripravene nastroje.
Navic je tento postup obecne znam a je popularni. K dispozici je nekolik bootloaderu (syslinux a jeho rodina - extlinux, ldlinux.... , grub, siblo...)
Na acronis mas navod zde: - stacilo kliknout na druhy odkaz z Googla.
Na jine operacni systemy je treba nastudovat problematiku okolo USB bootu individualne.
Universalni nastroj nehledej.
Jakmile flashdisk s acronisem (ci jinym systemem) rozchodis tak nezapomen zalohovat pomoci dd. To se muze hodit tobe i kamaradovi.
Best boot preje
Otasomil
no, a co třeba tohle ??
http://unetbootin.sourceforge.net/
mám s tím docela dobré zkušenosti...
Tiskni
Sdílej: