Samba (Wikipedie), svobodná implementace SMB a Active Directory, byla vydána ve verzi 4.23.0. Počínaje verzí Samba 4.23 jsou unixová rozšíření SMB3 ve výchozím nastavení povolena. Přidána byla podpora SMB3 přes QUIC. Nová utilita smb_prometheus_endpoint exportuje metriky ve formátu Prometheus.
Správcovský tým repozitáře F-Droid pro Android sdílí doporučení, jak řešit žádosti o odstranění nelegálního obsahu. Základem je mít nastavené formální procesy, vyhrazenou e-mailovou adresu a být transparentní. Zdůrazňují také důležitost volby jurisdikce (F-Droid je v Nizozemsku).
Byly publikovány informace o další zranitelnosti v procesorech. Nejnovější zranitelnost byla pojmenována VMScape (CVE-2025-40300, GitHub) a v upstream Linuxech je již opravena. Jedná se o variantu Spectre. KVM host může číst data z uživatelského prostoru hypervizoru, např. QEMU.
V červenci loňského roku organizace Apache Software Foundation (ASF) oznámila, že se částečně přestane dopouštět kulturní apropriace a změní své logo. Dnes bylo nové logo představeno. "Indiánské pírko" bylo nahrazeno dubovým listem a text Apache Software Foundation zkratkou ASF. Slovo Apache se bude "zatím" dál používat. Oficiální název organizace zůstává Apache Software Foundation, stejně jako názvy projektů, například Apache HTTP Server.
Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.104 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.104 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Spotify spustilo přehrávání v bezztrátové kvalitě. V předplatném Spotify Premium.
Spoluzakladatel a předseda správní rady americké softwarové společnosti Oracle Larry Ellison vystřídal spoluzakladatele automobilky Tesla a dalších firem Elona Muska na postu nejbohatšího člověka světa. Hodnota Ellisonova majetku díky dnešnímu prudkému posílení ceny akcií Oraclu odpoledne vykazovala nárůst o více než 100 miliard dolarů a dosáhla 393 miliard USD (zhruba 8,2 bilionu Kč). Hodnota Muskova majetku činila zhruba 385 miliard dolarů.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-09 aneb Eclipse 4.37. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
T-Mobile od 15. září zpřístupňuje RCS (Rich Communication Services) zprávy i pro iPhone.
Společnost ARM představila platformu Arm Lumex s Arm C1 CPU Cluster a Arm Mali G1-Ultra GPU pro vlajkové chytré telefony a počítače nové generace.
Zdravim vas panove resim takovy problem s dodanim routeru pro adsl(podpora Anix B na kyslika), ktery by umel shaping. Respektive efektivne rozdelit pasmo na nekolik PC. Coz pomoci QoS nepujde udelat. Tak me napadlo pouzit nejaky router, do ktereho se da naprat OpenWRT a tam nahodit HTB omezovace. Nenasel jsem totiz zadny router ktery by umel v zakladu shaping. Mate s nejakou masinkou zkusenosti? Muzete neco doporucit?
Mozna Asus wl-600g. Viz openwrt & asus wl600-g.
Ja mam Asus wl-500g premium (ADSL modem mam separatne) oflashovan s dd-wrt. HTB podporuje, jenom je to lepsi nakonfigurovat pres command line nez pres web interface (asi mesic-dva jsem to pouzival, pak jsem zjistil ze to nepotrebuji ). Jinak funguje to vic nez rok spolehlive, "odstrelit" se to da jenom poradnym pretizenim (pustit zaroven unrar bez nice, tahat pres wifi sambu z USB disku, tahat nejake data zvenku atd.).
Diky za reakci nevypada spatne. O nem jsem jiz cetl tady na abccku v jednom blogu. Odrazuje me ale cena. Ktera si nestoji zrovna v porovnani s konkurenci dobre. Ale zase je u nej zarucena podpora openWRT. Priklanel bych se k D-Linku DSL-2641B http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=63659 jenze na openwrt strankach jej neuvadi ani v sekci HW. Pak se mi zamlouva Ovislink WT-2000ARM http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=43787 jenze opet na openWRT zadna zminka.
Tiskni
Sdílej: