Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ještě jeden dotaz, který souvisí také spíš s Windows než s Linuxem.
Mám počítač s nainstalovaným Windows XP. Když nastavím statickou IP adresu, která se shoduje s IP adresou na počítači s Windows XP dostanu hlášení, že je IP adresa už použita a mám nastavit jinou. Když udělám to samé, ale IP adresu už má Linux, tak se žádný dialog neukáža.
Opět se ptám, je toto chování normální. Vyzkoušel jsem to proti openSuse a SLES.
Řešení dotazu:
Obecně, v jedné kolizní doméně by neměla být přípustná duplicita IP adres.
Nechci provozovat dvě PC se stejnou IP adresou. Jen jsem překvapen tím, že když se to někdy stane a jsou proti sobě dva počítače s Windows XP, tak následuje po stisknutí OK dialog, že jsou v síti dva počítače se stejnou IP adresou. Když, to je ale Windows proti linuxu tak se nic neukáže a až po chvilce se zobrazí bublinka s varováním.
Router a nebo Vy prideli PC sitovou adresu - to je v poradku.
Windows ihned po prideleni sitove adresy zacne posilat pakety - asi billovi
Linux system je potichu (implicitne) a tak win o nem nevi cimz nehlasi kolizi ihned, ale az v pripade nejake sitove aktivity stroje s Linux systemem.
Tiskni
Sdílej: