Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
1. nahodit demona na slacku 2. mikrotiky nasmerovat nej ci na ty nadrazene ... ... ... 5. konecno tak nejak jsem se chtel preptat
Taky dam jedno doporučení - pročíst resumé o OSPF.
Jj, a proto je dobré router-id explicitně nastavit, aby jste měl zajištěnu stabilitu sítě. Čili když se vám někdo hrabe v routeru, aby vám nezboural topologii přidáním/ubráním IP adresy interfejsu. Jelikož DR a BDR by měly být na nejpřístupnější části sítě.
Takze je dobry si namalovat strom site a na koren (=iGW typicky) dat treba 10000 a postupne to na koncovy routery snizovat?To je uplny nesmysl. Viz muj dalsi prispevek.
Teprve po druhém čtení mi došlo, že chápete loopback jako něco z rozsahu 127.0.0.0/8. Loopback je v "sítích" používaný jako virtuální interfejs, který nikdy "nespadne", má nějakou konkrétní IP adresu a pokud je nějaká cesta živá, tak zajišťuje, že se na ten loopback/uzel vždy lze dostat.
Dělení na arey zajišťuje logické členění sítě.
Jmenoval jsem onen odkaz jako "resumé", nástin vnitřních vazeb. Pokud bude tazatel brát ospf vážně, jednou na ony pojmy v praxi narazí.
Loopback je loopback a dummy je dummy, neni to to same. Vlastne jen potvrzujes to co jsem psal o dummy rozhrani.Teprve po druhém čtení mi došlo, že chápete loopback jako něco z rozsahu 127.0.0.0/8. Loopback je v "sítích" používaný jako virtuální interfejs, který nikdy "nespadne", má nějakou konkrétní IP adresu a pokud je nějaká cesta živá, tak zajišťuje, že se na ten loopback/uzel vždy lze dostat.
Ale v praxi jsem na to nenarazil v zadne czfree siti (netvrdim ale ze neni...), natoz aby to potreboval zacatecnik. Ted je to jen zbytecne matouci.Dělení na arey zajišťuje logické členění sítě.
Loopback je loopback a dummy je dummy.
Máte pravdu v tom, že tazatel bude používat mikrotik a tedy linux. Proto je lepší ho odkázat třeba na zdejší seriál o ospf
Ad Czfree (neznam její síť) ... u řádově stovek (50+) routerů bych dělení na více areí dal.
Dělení na arey zajišťuje logické členění sítě.Cely koncept areas tak, jak je udelany v OSPF, je zejmena silne brain-damaged a je vhodne se mu uplne vyhnout. Pro rozumne velke site staci pouzit jedinou areu a pro jeste vetsi site bych pouzil oddelena OSPF a spojil je pomoci BGP. Krom toho zmineny odkaz opomiji dulezitou vec ohledne areas - pokud rozdelim velkou sit na areas, aniz bych mel adresy pridelene tak, aby se dobre agregovaly na jednotlive areas, pak nedojde ke snizeni LSA updates, ale naopak ke zvyseni (protoze za kazdy area-externi prefix se vygeneruje jedna net-summary LSA, zatimco vsechny lokalni stub prefixy jednoho routeru se uvnitr arey propaguji pomoci jedine router-LSA).
Tiskni
Sdílej: