Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Ahoj, mám takový problém v archu s tím, že se notebook docela zahřívá. Na procesoru je teplota sice jen 55°C, ale oproti windows, kde je to 45°C je to si myslím docela dost. Je možné, že to způsobují opensource ovladače pro ati, ale je taky možné, že jsem zapoměl něco nainstalovat, popřípadě nastavit.
Při bootu se mi spouští: HAL, cpufreq (včetně modulu pro jádro), acpid, laptop-mode.
V xorgu mám nastaveno: Option "ClockGating" "on"
V grubu mám nastavený parametr acpi=force
Zjistil jsem, že v /proc/acpi/thermal_zone/ nic není, takže acpi možná nezvládá ty teploty řešit. Přičemž ale pomoci lm_sensors teplotu na procesoru zjistit dokážu. Nastavil jsem tedy, ať se spouští ten potřebný modul (coretemp), ale acpimu to nepomohlo.
Napadá vás někoho něco, co bych mohl zkusit ?
acpi-cpufreq
.
Našel jsem, že bych měl zavést ještě tyto moduly, tak jsem je tam dal:
cpufreq_ondemand cpufreq_powersave
/etc/conf.d/cpufreq
:
... governor="conservative" ...Případně nastavit conservative při provozu ze sítě a powersave při baterkách: viz http://wiki.archlinux.org/index.php/Cpufreq.
JJ, da se nainstalovat starsi verze xserveru a ktomu si doinstalovat starsi verze ovladacu atd, ale je to zbytecna prace a jelikoz ma brzi vyjit nove ubuntu a predpokladam ze tam bude novej xorg server a v minulosti to bylo tak ze amd pro ubuntu vzdy vydalo verzi ovladacu co podporovala novej xorg :). Takze uz je to jen otazka par dni :D
Ja osobne bych predpokladal ze to navyseni teploty souvisi s temi drivery na grafiku. A jak zde bylo psane tak nejake regulovani vykonugrafiky je teprve v plenkach takze funguje jen nekde a to hlavne jen s nejnovejsimi ovladaci. Ja osobne pouzivam vse nejnovejsi s gitu, kazdej den si kompiluju novinky, a v mem pripade pridani voleb do xorg.conf:
Option "ClockGating" "on"
Option "DynamicPM" "on"
pomohlo, aspon mam ten pocit drive sjme mival teplotu okolo 67 a ted mam 58.
Tiskni
Sdílej: