OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
S tímhle si nevím vůbec rady, ani nic nemůžu k tomu najít. Používám conky
, které funkci jaksi plní, ale pro mě nedostatečně. Potřebuju do rohu pracovní plochy nechat pravidelně vypisovat výstup jednoho skriptu. Conky
ale blbne, výpis se po startu X zobrazí a hned zase zmizí a pak to trvá až do dalšího obnovení (mám nastaveno na interval 3 minuty), než se výpis opět zobrazí a pak už to funguje. Menší interval než 3 minuty dávat nechci, skript tahá přes HTTPS pár věcí a je zbytečné to dělat častěji.
Chci se tedy vyhnout úplně conky
. Jak ale dostanu např. xterm
do rohu na pozadí plochy, aby se choval jako conky? Čili abych neviděl jeho existenci na liště. Prostě nechci o tom programu vědět, jen když se podívám na plochu. Zbytek si dořeším sám (např. aby byl vidět na každém virtuálním desktopu a i to pravidelné obnovování, třeba přes cron
). Nebo existuje na to nějaký pěkný prográmek podobný conky
, ale prostě jen za účelem výpisu vlastních skriptů?
Pokud to hraje roli: jako WM mám PekWM.
Řešení dotazu:
${execi 180 tvoj_skript}
-tvoj_skript sa vykona kazdych 180 sekundAk to nepomoze, tak skusit dat nejaky delay v skripte (napr. sleep 2 na zaciatku skriptu)
dzen2
dzen2 -e "onstart=lower"
. Pridam to do sekce software, vubec tam neni. Ted si s tim po vecerech budu hrat, dala by se tim prakticky sestavit vlastni nahrada za conky.
Tiskni
Sdílej: