Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Zkus specifikovat co přesně chceš měřit a za jakým účelem.
Já mám ve screenu
nonstop puštěný htop
a dstat
. V dstatu vidím okamžitě provoz pro každou síťovku (mimo jiné). To mi umožňuje v případě problémů sledovat realtime provoz na serveru.
Pokud potřebuji sledovat provoz na portu, tak pomocí watch
sleduji výpis ze statistik iptables
-- toto je ale dost specifické řešení, na druhou stranu můžu sledovat detailně co potřebuji. Většinou stačí dstat či graf (MRTG) z rozhraní routeru.
myslím, že moje otázka tak nějak směřovala právě k tomu, jak tohle zjistím... takžeZkus specifikovat co přesně chceš měřit a za jakým účelem.
- mám běžný pracovní notebook, píchám ho do sítě v práci a doma. Má smysl vůbec něco sledovat? Existuje nějaké nezbytné minimum? Existuje něco, co by bylo prima sledovat pro řekněme zkušené uživatele? Existuje něco, co by mělo běžet na pozadí pc každé sekretářky, aby ev. zaznamenala problém a vyhledala pomoc? Prostě úvahy tohoto typu...
Na pracovních stanicích (tj. nikoli notebook) mám taky puštěný monitor provozu a když vidím nějakou nečekanou aktivitu, tak se podívám, co to je. Děláte to taky tak?
Řekl bych, že jakmile rozlousknu tohle, tak už bude snadné zjistit, jestli se mi výsledek vleze do 20. znaků nebo ne.
- mám běžný pracovní notebook, píchám ho do sítě v práci a doma. Má smysl vůbec něco sledovat? Existuje nějaké nezbytné minimum? Existuje něco, co by bylo prima sledovat pro řekněme zkušené uživatele? Existuje něco, co by mělo běžet na pozadí pc každé sekretářky, aby ev. zaznamenala problém a vyhledala pomoc?
Nemyslím si, že je nutné sledovat něco víc, než jen občas logwatche. Určitě tam nemusí běžet nic na pozadí.
Na pracovních stanicích (tj. nikoli notebook) mám taky puštěný monitor provozu a když vidím nějakou nečekanou aktivitu, tak se podívám, co to je. Děláte to taky tak?
Na pracovním NTB (W7) mám puštěný TaskManager spíše jen ze zvyku. Nikdy jsem pomocí něj neodhalil nic zvláštního a závažného. Na linuxovém desktopu jsem měl puštěný gkrelm ale to také spíše jako doplněk plochy, nikdy nic divného neodhalil.
Tiskni
Sdílej: