OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
Na druhé adrese na rozhraní není nic virtuálního, je stejně reálná jako první (nebo třeba pětistá). Takže bych to zkusil obráceně: nejdřív si nechat přidělit adresu přes DHCP a pak ručně přidat tu statickou. Při troše štěstí vám ji DHCP klient při obnovování nesmaže. Pokud jsou ty adresy ze stejného rozsahu, pro jistotu si zapište jedničku do
/proc/sys/net/ipv4/conf/*/promote_secondaries
auto eth0 iface eth0 inet dhcp auto eth0:0 iface eth0:0 inet dhcppri teto konfiguraci se sekundarni IP vubec nenahodi (primarni ano):
/etc/init.d/networking restart SIOCSIFFLAGS: Cannot assign requested address SIOCSIFFLAGS: Cannot assign requested address Bind socket to interface: No such device Failed to bring up eth0:0.
Ono by především pomohlo, kdyby autoři konfiguračních souborů vaší distribuce po více než jedenácti letech konečně zaregistrovali, že počínaje jádrem 2.2.0 už se více adres na jednom rozhraní neřeší přes IP aliasing a že tudíž žádné (ani virtuální) rozhraní eth0:0
neexistuje.
Ale více adres přes DHCP asi bude opravdu problém, dhcpcd
ani dhclient
s tím nepočítají. Navíc by musel spolupracovat i server, protože bude potřeba, aby přidělil druhou IP adresu stejné MAC adrese. Nakonec možná bude nejjednodušší koupit si druhou síťovou kartu.
auto eth0 iface eth0 inet dhcp hwaddress ether xx:xx:xx:xx:xx:2c hostname primary auto eth0:1 iface eth0:1 inet dhcp hwaddress ether xx:xx:xx:xx:xx:2d hostname secondary(nastaveni hwaddress je k nicemu, obe interface maji MAC ..2d) ((P.S. vim, ze IP aliasing je obsolete ale distribuci na serveru kvuli tomu menit nehodlam, obzvlaste kdyz mi neni znamy zpusob jak toto zprovoznit rucne pomoci utility ip))
Ach jo, to je jak do dubu. IP aliasing není jen obsolete, ale především v žádném jádře počínaje 2.2.0 (leden 1999) vůbec neexistuje. Stejně tak neexistuje ani žádné rozhraní eth0:1, takže mu nemůžete nic nastavit, ani IP adresu, ani MAC adresu, ani příznaky, a stejně tak na něm nemůžete pustit DHCP klienta. Příkaz ifconfig
to ovšem na vědomí nebere, takže když to pomocí něj zkusíte, provede příslušnou změnu na skutečném rozhraní eth0
.
Co dělá ta vaše konfigurace, je mi záhadou. Osobně bych tipoval, že rozhraní eth0
nastaví tu první MAC adresu, pustí jednu instanci DHCP klienta, která si k té MAC adrese vyžádá IP adresu od serveru. Pak přenastaví rozhraní eth0
MAC adresu na tu druhou a pustí druhého klienta, který si vyžádá IP adresu pro tu druhou MAC adresu. Což o to, fungovat by to snad i mohlo, ale v praxi bych se to bál použít, protože bych se bál, že se to rozsype v okamžiku, kdy lease vyprší a první klient ho zkusí obnovit, ale tentokrát už s druhou MAC adresou.
ip addr show eth0 2: eth0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc mq state UP qlen 1000 link/ether xx:xx:xx:xx:xx:2d brd ff:ff:ff:ff:ff:ff inet 10.16.0.2/16 brd 10.16.255.255 scope global eth0 inet 10.16.0.3/16 brd 10.16.255.255 scope global secondary eth0:1 inet6 fe80::2a0:d1ff:fea1:502c/64 scope link valid_lft forever preferred_lft forever
To v podstatě odpovídá tomu, co jsem psal - při zpracování první sekce se eth0
nastaví první adresa, při zpracování druhé sekce druhá.
Mimochodem, už jsem si zvykl, že lidé v diskusích vyhvězdičkovávají IP adresy, ale jaký smysl to má u MAC adresy? To se bojíte, že podle ní poznáme výrobce? :-)
dhcpcd
) smaže ty, které před jeho spuštěním nastavím staticky, tak by měl stejně tak smazat i tu, kterou před jeho spuštěním nastavila první instance.
modprobe macvlan ip link set eth0 up ip link add link eth0 address AA:BB:CC:00:00:00 eth0v0 type macvlan ip link set eth0v0 up dhcpcd eth0v0
Tiskni
Sdílej: