Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
lsusb ... Bus 003 Device 007: ID 067b:2303 Prolific Technology, Inc. PL2303 Serial Port ... cat /sys/bus/usb/devices/usb3/busnum 3 cat /sys/bus/usb/devices/usb3/power/level auto echo on > /sys/bus/usb/devices/usb3/power/level
Taky se to dá změřit na pinech multimetremJežiš já jsem debil
Spíš je otázka, jestli se nabíjení pak bez odpojení "nabíječky" znovu samo spustí.Ano, to je právě ten bug Siemensů, že nerestartují nabíjení, i když se vybijí. Takže když necháš mobil čtyři dny připojený, tak stejně chcípne. V nějakém starém Amaru jsem o tom četl a vyřešili to tak, že sundali zadní kryt a na svorky, na které se normálně připojuje akumulátor, připojili stabilizované 4 volty. Ale když jsem to zkoušel u svého mobilu (chtěl jsem ho napájet z Ni-MH mikrotužkovek, protože mi odešel akumulátor a nedaří se mi sehnat náhradní - nějaké jsem vyzkoušel, ale i když byly „nové“, tak měly třeba jenom 350 mAh místo papírových 700), tak jenom probliknul displej a zase to chcíplo - MCU nových mobilů (těch navržených na Li akumulátory) při startu totiž komunikuje s čipem v akupacku a když čip nedetekuje nebo mu čip řekne, že už je aku úplně vybitý nebo přehřátý (tj. další odběr proudu by vedl ke zničení nebo i explozi), tak se zase vypne. Asi by to šlo vyřešit tak, že by se vykuchal akupack a stabilizované napětí by se přivedlo na vstup toho čipu (vevnitř je normální tišťák, na něm čip zakápnutý takovým tím svinstvem a termistor).
a síťová „nabíječka“ je ve skutečnosti jenom spínaný zdroj. Ve skutečnosti IMHO nabíjení neřídí dokonce ani mobil, ale řídící obvod v akumulátoru.Čip v akumulátoru (packu) obvykle řeší ochranu a měření, u nabíjení to pravidlo není. Zatím všechny li-ion packy, co jsem měl v ruce (z telefonů, kamer ... ) se mi podařilo spolehlivě nabít svojí nabíječkou, která s řídícím obvodem nekomunikuje, ale loguje průběh napětí a proudu, a tvářilo se to vždy stejně jako čistý li-ion článek. Ale nevylučuju, že takové akumulátory jsou. S tou náhradou vnitřního akumulátoru u mobilu jiným zdrojem to bývá skutečně problém. Většina telefonů není schopná fungovat jen z nabíječky s vyndaným akumulátorem (třeba v autě by to mohlo mít smysl).
Tiskni
Sdílej: