Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Další věc je, že mám ten Windows jen OEM. Takže nevím jestli je legální používat jej ve virtualizaci.
No a ta OEM verze Windows XP je přece aktivovaná na nějaký kus hardware a pokud použiju VirtualBox, tak ten má zase jiný hardware ne?
d. Pouţití s technologiemi virtualizace. Software instalovaný v licencovaném počítači nesmíte pouţít v rámci virtuálního (nebo jinak emulovaného) hardwarového systému.(PDF: LICENČNÍ PODMÍNKY PRO SOFTWARE SPOLEČNOSTI MICROSOFT WINDOWS 7 STARTER, PDF má rozbitý font, je to OEM)
pretože tieto virtuálne stroje zvyknú mať problém s uvolňovaním pamate a po reštarte sa mi zdá byť systém rýchlejší.To je fakt jen pocit.. A cos psal o unity a podobných věcech.. to má samosebou i Virtualbox.. A pokud používá debian, a nemá problém s tím, že ten Vbox nebude úplně svobodný, může použít repozitář přímo od oracle a tím si zajistit aktuální verzi pokaždé když vyjde nová. Mám Virtualbox na debianu lennym, ve virtuálu XP sp3 a práce na obou systémech je bezproblémová... U VMware playeru jsem měl vyšší load (se stejným strojem ve virtuálce)..
Nastavte si ve virtualnim systemu rozliseni obrazovky tak jak mate rozliseni Vaseho monitoru a budete mit obraz pres celou obrazovku.
Pokud to nepujde tak potrebujete nainstalit pridavky pro hosta.
Pokud ma OS jen textove rozhrani (Linuxovy) tak je treba pri bootu predhodit jine nastaveni VGA aby odpovidalo rozliseni monitoru.
Jde to taky, ale bude treba nainstalit pridavky pro hosta. Jinak pokud je hostitel nejaka distribuce Linuxu tak v nem rozjedte Sambu. Nezapomente na spravne nastaveni virtualniho sitoveho adapteru.
>>> VMWare také není špatný, ale free je jen player, čož pro Váš účel asi nevadí (lze spustit jen jeden virt. stroj).
Ve Vmware playeru lze spustit libovolne virt. stroju ktere tam lze i plnohodnotne vytvorit. Mluvim o poslednich verzi tzn 3.1.2 ktera ma krom snimkovani, pokrocileho sitoveho mamagementu a spravy teamu vse jak placeny Vmware workstation.
Vyhodou je ze na netu najdete spoustu projektu kde jsou ke stazeni jiz pripravene virt systemy pro Vmware.
Lze je vsak provozovat i ve Virtualboxu pri trose citu s jeho nastavenim.
Budete-li mit nejake patalie se siti tak mrknite do meho blogu neb je tam reseni.
Propad vykonu je podle toho zda CPU podporuje virtualizaci a pokud ano tak je treba ji zapnout v BIOSu kde implicitne je zakazana.
Pokud podpora je tak prakticky nepoznate zadny propad vykonu.
Virtualbox je navic v cestine a pripadne mi malinko rychlejsi obzvlaste co se tyce jeho GUI
Vmware i Virtualbox jeste umoznuji instalovat tzv pridavky pro hosta jez jeste zlepsi podporu behu virtualniho systemu. Tyto pridavky jsou k dispozici pro windows i Linux dis
Treba tohle jsem jednou radil znamemu co potreboval zprovoznit redakcni system. Dost dobra vec obzvlaste pro toho, kdo se nevyzna ve zprovozneni cele technologie a chce jen tvorit. System nastartuje do takoveto podoby. Mne z toho nejvice zaujal projekt mediawiki. Jinak je toho docela dost hotoveho a predpripraveneho.
Vmware player v soucasne verzi vypada takto:
Tusimze tak jak pisete to bylo jeste ve verzi 2** a kdyz se player spustil ikonou na plose tak system jen zobrazil dialog k vyberu vmx souboru.
Bylo mozne spustit opravdu jen jeden virt. stroj.
Nic se tam nedalo nastavit. Dnes lze nastavit vsechny vlastnosti virtualniho hardwaru. Holt konkurence v podobe Virtualboxu udelala svoje.
dodatek k legalnosti. V nasi legislative plati, ze musis mit doklad od porizeni systemu. Pokud jsou to OEM Win ke stroji, myslim si, ze EULA by to zakazovat nemusela, kazdopadne osobne bych zavolal na infolinku MS a zeptal se jich. Co se tyce volani, naprosto bez problemu, posledne jsem zjistoval downgrade OS (pry staci, ze na stoj 1 nainstalujes napr XP, ktere mas legalne u stroje 2 s prislusnym klicem a pouze dokladujes, ze mas ke stoji 1 koupeny Visty).
Tiskni
Sdílej: