abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:11 | Bezpečnostní upozornění

    V Redisu byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická zranitelnost CVE-2025-49844 s CVSS 10.0 (RCE, vzdálené spouštění kódu).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 14:00 | IT novinky

    Ministr a vicepremiér pro digitalizaci Marian Jurečka dnes oznámil, že přijme rezignaci ředitele Digitální a informační agentury Martina Mesršmída, a to k 23. říjnu 2025. Mesršmíd nabídl svou funkci během minulého víkendu, kdy se DIA potýkala s problémy eDokladů, které některým občanům znepříjemnily využití možnosti prokázat se digitální občankou u volebních komisí při volbách do Poslanecké sněmovny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    dnes 12:33 | Zajímavý software

    Společnost Meta představila OpenZL. Jedná se o open source framework pro kompresi dat s ohledem na jejich formát. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 03:33 | IT novinky

    Google postupně zpřístupňuje českým uživatelům Režim AI (AI Mode), tj. nový režim vyhledávání založený na umělé inteligenci. Režim AI nabízí pokročilé uvažování, multimodalitu a možnost prozkoumat jakékoliv téma do hloubky pomocí dodatečných dotazů a užitečných odkazů na weby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:11 | Nová verze

    Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.14.0. Podrobný přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 16:33 | IT novinky

    Bylo oznámeno, že Qualcomm kupuje Arduino. Současně byla představena nová deska Arduino UNO Q se dvěma čipy: MPU Qualcomm Dragonwing QRB2210, na kterém může běžet Linux, a MCU STM32U585 a vývojové prostředí Arduino App Lab.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:55 | Nová verze

    Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.14.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.10 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.10. 23:55 | Komunita

    Ubuntu 26.04 LTS bude (𝕏) Resolute Raccoon (rezolutní mýval).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    6.10. 21:00 | Nová verze

    Netwide Assembler (NASM) byl vydán v nové major verzi 3.00. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaké řešení používáte k vývoji / práci?
     (38%)
     (46%)
     (15%)
     (17%)
     (21%)
     (15%)
     (17%)
     (15%)
     (15%)
    Celkem 198 hlasů
     Komentářů: 13, poslední dnes 07:41
    Rozcestník

    Dotaz: Mrzne server

    6.1.2011 20:19 rm1610 | skóre: 2
    Mrzne server
    Přečteno: 367×
    Nazdar, potreboval by som vyriešiť problém so serverom - je to IBM 2xAMD opteron ... beží na ňom OpenVPN na openSUSE 11.2 x86_64 a jadro by malo byt 2.6.31.12-0.2. Stáva sa že tak raz za týždeň zatuhne. V linuxoch tak pozvoľne napredujem ale doma ešte nie som :(. Nemám celkom jasno kde začať hľadať - v logoch čo som prezrel nič divne nebolo (ale ktovie či som pozeral v tých správnych). Ako by som mal postupovať ?

    Odpovědi

    MMMMMMMMM avatar 6.1.2011 20:30 MMMMMMMMM | skóre: 44 | blog: unstable | Valašsko :-)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrzne server
    A co se myslí tím zatuhnutím? Kernel panic?
    6.1.2011 20:35 rm1610 | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrzne server
    nejde ssh ani vzdialena plocha - raz som koli tomu dotrepal k serveru monitor a ani sa neazapol - natvrdo ho vzdy resetnem.
    AraxoN avatar 6.1.2011 20:43 AraxoN | skóre: 47 | blog: slon_v_porcelane | Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrzne server
    Ak je monitor prázdny, alebo vypnutý, je treba ešte predtým než to vytuhne vypnúť powersaving na konzole, napríklad takto:
    for index in $(seq 1 6) ; do setterm -blank 0 -powersave off > /dev/tty${index} ; done
    AraxoN avatar 6.1.2011 20:38 AraxoN | skóre: 47 | blog: slon_v_porcelane | Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrzne server
    Ja by som začal tým, že by som pripojil monitor a pozrel si čo ostalo na obrazovke po zatuhnutí.
    6.1.2011 20:43 rm1610 | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrzne server
    monitor sa nezapne - zostane blykat kontrolka akoby bol pocitac vypnuty, pripojenie klavesnice nic nezmeni - akymi logmi by som mal zacat pri hladani chyby?
    AraxoN avatar 6.1.2011 20:49 AraxoN | skóre: 47 | blog: slon_v_porcelane | Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrzne server
    K tomu monitoru - vypnúť powersaving, viď vyššie...

    V momente keď to vytuhne sa do logu už nič ďalšie nedostane. V logoch teda môžeš nájsť nejaké náznaky, ale v momente keď ide "do tuhého" tak to už v logu nie je. Napriek tomu sa oplatí pozrieť aspoň všeobecný log "messages" - napr. /var/log/messages (ale to závisí od toho, aká je to distribúcia a aký syslogger sa tam používa).
    vencour avatar 6.1.2011 21:11 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrzne server

    Mohlo by pomoct i přeposílání logů na jiný stroj.

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    7.1.2011 09:45 methuz | skóre: 7 | blog: robutek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrzne server
    Paklize nenajdes nic relevantniho v logu /var/log/messages, ani ti nepomuze zadna vyse zminena rada (vypnuti powersavingu atd), pak by stalo za zvazeni jeste zkontrolovat, zda server nema HW problem. U IBM serveru by to nemel byt problem zjistit, jelikoz tyto servery jsou vybavene pomerne solidni diagnostikou. Stoji za to mrknou na dokumentaci k tvemu modelu a precist si neco kuprikladu o Light Path Diagnostic (toto najdes v Hardware Maintenance manualu). Nejjednodussi zpusob jak zkontrolovat HW log IBM serveru je prihlaseni se na Remote management zarizeni. (U starsich xSeries je to RSA, u novejsich SystemX je to IMM). Pokud mas starsi model, ktery nema integrovany IMM a nema ani RSA kartu, pak musis ziskat HW log primo ze systemu. Asi nejjednodussi cesta jak toto udelat je pouziti utilitky DSA (Dynamic system analysis). Stahnes utilitku (vsechny utilitky, manualy atd jsou bezplatne ke stazeni z IBM stranek), rozbalis, kouknes na parametry a zvolis takove, aby byl vystup v HTML formatu. To ti vygeneruje spoustu cteni o tvem serveru, vcetne vsech moznych logu (i toho HW logu) a tam uz najdes, kde je problem.
    The only problem with troubleshooting is that sometimes trouble shoots back ..
    15.3.2011 09:36 rm1610 | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrzne server
    tak som sa dopatral k niecomu co by mohlo naznacovat problem ale ja netusim co je vo veci

    Nahodne som nechal konzolu otvorenu a nasiel som ju po navrate z obeda zamrznutu s hlasku: Massage from syslogd@xxx at Mar 14 13:45:31 ... kernel:[13828.040884] journal commit I/O error

    v /var/log/massages som nasiel poslednu hlasku

    Mar 14 13:25:25 xxx smartd[2415]: Device: /dev/sda [SAT], 1 Currently unreadable (pending) sectors

    ukazuje to na disk akurat sa mi nezda - mal som uz aj disky v horsom stave a nemrzol operak a to hlavne ked z diskom tento server pracuje minimalne.

    Potom ma napada ci to nahodne mrznutie sposobuje disk a ak tak ako docielim aby disk realokoval "pending" sektor ?
    15.3.2011 10:12 adewrrwe
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mrzne server
    vymenit hdd a nespekulovat.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.