abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:11 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Nová verze

    Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:22 | Pozvánky

    Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.

    jose17 | Komentářů: 0
    včera 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    19.5. 23:22 | Zajímavý software

    Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    19.5. 22:22 | Zajímavý software

    V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 13:11 | Zajímavý článek

    Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.5. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 12:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (60%)
     (23%)
     (9%)
     (2%)
     (0%)
     (0%)
     (6%)
    Celkem 47 hlasů
     Komentářů: 5, poslední včera 20:57
    Rozcestník

    Dotaz: OpenIndiana - "neznámé" adresáře

    7.1.2011 12:35 Monča
    OpenIndiana - "neznámé" adresáře
    Přečteno: 257×

    Dobrý den.

     

    Protože ráda zkouším různé OS, tak jsem si ze zvědavosti na NB nainstalovala OpenIndiana_build148, a potom ještě všechny balíčky z openindiana.org. Při seznamování se se systémem jsem zjistila, že v kořenovém adresáři jsou různé adresáře, které z jiných verí UNIXů neznám, a to např. /jack /platform /system a další. Můj  kořenový adresář vypadá následovně:

     

    /bin

    /boot

    /dev

    /devices

    /etc

    /export

    /home

    /jack

    /kernel

    /lib

    /media

    /mnt

    /net

    /opt

    /platform

    /proc

    /rmdisk

    /root

    /rpool

    /sbin

    /system

    /tmp

    /usr

    /var

    /.rnd

     

    Z jakého důvodu jsou zde tyto, mně neznámé, adresáře a jaké je jejich využití? Na openindiana.org ani na Filesystem Hierarchi Standard jsem žádné informace nenalezla, a pokud si vzpomínám, tak v OpenSolaris takové adresáře nebyly.

     

    A potom ještě tři dotazy:

    - Vedení firmy mi řeklo, abych si koupila nový NB, že mi jej proplatí. Z toho důvodu uvažuji o koupi MacBookAir či MacBookPro. Chci se zeptat, pokud budu chtít na těchto NB použít jako systém Solaris, OpenSolaris či OpenIndiana, tak jsetli nebudu mít problém s ovladači?

    - Jelikož jsem nucena ve firmě používat windows, tak jaké pořadí mám použít při instalaci? (windows > MacOSX > OpenIndiana nebo windows > OpenIndiana > MacOSX či jiné pořadí).

    - Jak je to s podporou nových Intel procesorů SandyBridge a jejich integrované grafiky pod OpenIndiana?

     

    Děkuji za rady. Monika

    Odpovědi

    7.1.2011 14:53 Milan Jurik | skóre: 21 | blog: Komentare | Ova
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenIndiana - "neznámé" adresáře
    Ten /jack me trosku prekvapuje, ale OI instalaci jsem jeste nezkoumal. Jako by instalator spatne vytvoril homedir pro uzivatele jack.

    Zbytek adresaru lze najit slusne popsane v prislusne manualove strance:

    # man filesystem

    K ostatnim dotazum:

    1) MacBook je vzdy tezka vyzva, nektere chodi, nektere ne. Apple bohuzel meni konfigurace obcas velmi podivnym zpusobem a tak treba i z te same serie 2 obsahuji ruzny HW. Tj. zarucit se to neda

    2) OI na Macbook bych asi spise doporucil nainstalovat do VirtualBoxu. Znam par kolegu, kteri OpenSolaris na Macbook dotlacili, ale o triplebootu s Windows a MacOS X jsem jeste neslysel

    3) Obavam se, ze prozatim OI integrovanou grafiku v SandyBridge nezvladne, protoze prislusny Inteli ovladac vyzaduje podporu v jadre (KMS) a tu nikdo do OI (presneji do Illumosu) dosud nedodal. Takze SandyBrigde je treba se prozatim vyhnout :-(
    7.1.2011 14:59 Filipo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenIndiana - "neznámé" adresáře
    Dobry den,

    adresare /platform /system jsou systemove/kernelove adresare pripadne mountpointy.
    root@sunblade # df -h|grep system
    Filesystem             size   used  avail capacity  Mounted on
    ctfs                     0K     0K     0K     0%    /system/contract
    objfs                    0K     0K     0K     0%    /system/object
    
    OpenIndianu sice nepouzivam, ale jack mi prijde povedomy z opensolarisu a tam pokud se nepletu to byl uzivatel pro livecd a tudiz adresar /jack by mohl byt home tohoto uzivatele. Zkuste se podivat do /etc/passwd.

    Pokud jde o instalaci Apple notebooku asi bych pouzil spise reseni OS X v dualbootu s windows, nebo pouze OSX jako hlavni system a windows + solaris ve virtualnim pocitaci napr. pod virtualboxem.

    Navic OS X je take unix a na Apple HW je velmi dobre odladeny.

    7.1.2011 15:28 Monča
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenIndiana - "neznámé" adresáře
    Děkuji za odpovědi. Ve svém dotazu jsem se u adresáře /jack nevyjádřila zcela přesně. Tento adresář tam po čisté instalaci OpenIndiana nebyl (ostatní ano) a byl tam vytvořen až po té, co jsem nainstalovala všechny balíčky z repozitáře openondiana. Monika.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.