Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Řešení dotazu:
debootstrap
, kterým lze libovolná distribuce založená na Debianu (tedy i Ubuntu) nainstalovat tak, že tam nebude ani less
.
a buď si vygooglil nebo tu položil dotaz, jak označit balíky jako „instalované ručně“.Následující balíky byly nainstalovány automaticky a již nejsou potřeba: desktop-base libv8-2.2.24 libglewmx1.5 orage xfce4-appfinder gtk2-engines-xfce xfce4-mixer Pro jejich odstranění použijte „apt-get autoremove“.
Chtel jsem pouze vedet, jestli existuje nejakyk elegantni jednoduchy zpusob, jak odistalovat konkretni aplikaci z metabalicku - coz synapticem, apt, aptitude, a tim centrem nejde, uz z toho duvodu, ze je to METAbalicek.Když to u apt nejde, tak mi jistě rád vysvětlíš, jak se mi to podařilo. Stačilo říct, že chci odstranit tu aplikaci, potvrdit, že se bude odstraňovat aplikace a metabalíček, a pak označit ostatní závislosti z metabalíčku jako instalované ručně, aby je autoremove nechtěl pořád odstraňovat.
apt-get autoremove
dela pouze to, ze smaze zbytecne baliky, ktere jsou stazene a nejsou potreba.
To ale funguje špatně , nainstaluju gcalc , odinstaluju něco jiného a smaže mi to i gcalc ... pak musím jak trubka znova instalovat gcalc . Totální demagogie přitom závislost jednoho na druhém není , ale už sem si zvykl že 30gb zabírají ptákoviny které c alacarte stejně odznačim. Pak funguje vše jak má. To sem i vyzkoušel gentoo s tim jak všichni říkaj že si člověk nainstaluje jen to co chce a i ve více verzích , a ono je to ve finále nesmysl kterým se jen láká na přechod protože když se přejde ke konkrétním věcem tak se přijde na to že to je proveditelné tak v 10% a jinak je to jako jakákoliv (debian arch) distro kompilované ze src. Takže doporučuji větší oddíl pro nainstalované aplikace (40gb stačí) a zvlášt oddíl na home (ale to jen u desktop/notebooku). Ikdyž docílíte toho co chcete tak se při update stejně vše zase rozesere. Neřeš a nepřepínej :)
To ale funguje špatně , nainstaluju gcalc , odinstaluju něco jiného a smaže mi to i gcalc ... pak musím jak trubka znova instalovat gcalc . Totální demagogie přitom závislost jednoho na druhém není , ale už sem si zvykl že 30gb zabírají ptákoviny které c alacarte stejně odznačim. Pak funguje vše jak má.Buď má Ubuntu poslední rozbité apt nebo s tím neumíš/nechápeš principy, protože mně tohle prostě funguje (Debian Lenny a Sid a Ubuntu 10.04). Když ukážeš, jak to zreprodukovat (stačí výpisy apt z terminálu), můžu se pokusit to opravit nebo alespoň nahlásit bug.
Nevidím rozpor s tím, co jsem napsal.apt-get autoremove
odstraní všechny nepotřebné balíky, které byly staženy jen jako závislosti jiných balíků. Občas použijte pro uvolnění místa na disku.apt-get clean
smaže balíky již nainstalovaného softwaru. Software zůstane nainstalován, balíky jsou pouze potřeba k samotné instalaci.
Tiskni
Sdílej: