Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Řešení dotazu:
debootstrap
, kterým lze libovolná distribuce založená na Debianu (tedy i Ubuntu) nainstalovat tak, že tam nebude ani less
.
a buď si vygooglil nebo tu položil dotaz, jak označit balíky jako „instalované ručně“.Následující balíky byly nainstalovány automaticky a již nejsou potřeba: desktop-base libv8-2.2.24 libglewmx1.5 orage xfce4-appfinder gtk2-engines-xfce xfce4-mixer Pro jejich odstranění použijte „apt-get autoremove“.
Chtel jsem pouze vedet, jestli existuje nejakyk elegantni jednoduchy zpusob, jak odistalovat konkretni aplikaci z metabalicku - coz synapticem, apt, aptitude, a tim centrem nejde, uz z toho duvodu, ze je to METAbalicek.Když to u apt nejde, tak mi jistě rád vysvětlíš, jak se mi to podařilo. Stačilo říct, že chci odstranit tu aplikaci, potvrdit, že se bude odstraňovat aplikace a metabalíček, a pak označit ostatní závislosti z metabalíčku jako instalované ručně, aby je autoremove nechtěl pořád odstraňovat.
apt-get autoremove
dela pouze to, ze smaze zbytecne baliky, ktere jsou stazene a nejsou potreba.
To ale funguje špatně , nainstaluju gcalc , odinstaluju něco jiného a smaže mi to i gcalc ... pak musím jak trubka znova instalovat gcalc . Totální demagogie přitom závislost jednoho na druhém není , ale už sem si zvykl že 30gb zabírají ptákoviny které c alacarte stejně odznačim. Pak funguje vše jak má. To sem i vyzkoušel gentoo s tim jak všichni říkaj že si člověk nainstaluje jen to co chce a i ve více verzích , a ono je to ve finále nesmysl kterým se jen láká na přechod protože když se přejde ke konkrétním věcem tak se přijde na to že to je proveditelné tak v 10% a jinak je to jako jakákoliv (debian arch) distro kompilované ze src. Takže doporučuji větší oddíl pro nainstalované aplikace (40gb stačí) a zvlášt oddíl na home (ale to jen u desktop/notebooku). Ikdyž docílíte toho co chcete tak se při update stejně vše zase rozesere. Neřeš a nepřepínej :)
To ale funguje špatně , nainstaluju gcalc , odinstaluju něco jiného a smaže mi to i gcalc ... pak musím jak trubka znova instalovat gcalc . Totální demagogie přitom závislost jednoho na druhém není , ale už sem si zvykl že 30gb zabírají ptákoviny které c alacarte stejně odznačim. Pak funguje vše jak má.Buď má Ubuntu poslední rozbité apt nebo s tím neumíš/nechápeš principy, protože mně tohle prostě funguje (Debian Lenny a Sid a Ubuntu 10.04). Když ukážeš, jak to zreprodukovat (stačí výpisy apt z terminálu), můžu se pokusit to opravit nebo alespoň nahlásit bug.
Nevidím rozpor s tím, co jsem napsal.apt-get autoremove
odstraní všechny nepotřebné balíky, které byly staženy jen jako závislosti jiných balíků. Občas použijte pro uvolnění místa na disku.apt-get clean
smaže balíky již nainstalovaného softwaru. Software zůstane nainstalován, balíky jsou pouze potřeba k samotné instalaci.
Tiskni
Sdílej: