3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Řešení dotazu:
debootstrap
, kterým lze libovolná distribuce založená na Debianu (tedy i Ubuntu) nainstalovat tak, že tam nebude ani less
.
a buď si vygooglil nebo tu položil dotaz, jak označit balíky jako „instalované ručně“.Následující balíky byly nainstalovány automaticky a již nejsou potřeba: desktop-base libv8-2.2.24 libglewmx1.5 orage xfce4-appfinder gtk2-engines-xfce xfce4-mixer Pro jejich odstranění použijte „apt-get autoremove“.
Chtel jsem pouze vedet, jestli existuje nejakyk elegantni jednoduchy zpusob, jak odistalovat konkretni aplikaci z metabalicku - coz synapticem, apt, aptitude, a tim centrem nejde, uz z toho duvodu, ze je to METAbalicek.Když to u apt nejde, tak mi jistě rád vysvětlíš, jak se mi to podařilo. Stačilo říct, že chci odstranit tu aplikaci, potvrdit, že se bude odstraňovat aplikace a metabalíček, a pak označit ostatní závislosti z metabalíčku jako instalované ručně, aby je autoremove nechtěl pořád odstraňovat.
apt-get autoremove
dela pouze to, ze smaze zbytecne baliky, ktere jsou stazene a nejsou potreba.
To ale funguje špatně , nainstaluju gcalc , odinstaluju něco jiného a smaže mi to i gcalc ... pak musím jak trubka znova instalovat gcalc . Totální demagogie přitom závislost jednoho na druhém není , ale už sem si zvykl že 30gb zabírají ptákoviny které c alacarte stejně odznačim. Pak funguje vše jak má. To sem i vyzkoušel gentoo s tim jak všichni říkaj že si člověk nainstaluje jen to co chce a i ve více verzích , a ono je to ve finále nesmysl kterým se jen láká na přechod protože když se přejde ke konkrétním věcem tak se přijde na to že to je proveditelné tak v 10% a jinak je to jako jakákoliv (debian arch) distro kompilované ze src. Takže doporučuji větší oddíl pro nainstalované aplikace (40gb stačí) a zvlášt oddíl na home (ale to jen u desktop/notebooku). Ikdyž docílíte toho co chcete tak se při update stejně vše zase rozesere. Neřeš a nepřepínej :)
To ale funguje špatně , nainstaluju gcalc , odinstaluju něco jiného a smaže mi to i gcalc ... pak musím jak trubka znova instalovat gcalc . Totální demagogie přitom závislost jednoho na druhém není , ale už sem si zvykl že 30gb zabírají ptákoviny které c alacarte stejně odznačim. Pak funguje vše jak má.Buď má Ubuntu poslední rozbité apt nebo s tím neumíš/nechápeš principy, protože mně tohle prostě funguje (Debian Lenny a Sid a Ubuntu 10.04). Když ukážeš, jak to zreprodukovat (stačí výpisy apt z terminálu), můžu se pokusit to opravit nebo alespoň nahlásit bug.
Nevidím rozpor s tím, co jsem napsal.apt-get autoremove
odstraní všechny nepotřebné balíky, které byly staženy jen jako závislosti jiných balíků. Občas použijte pro uvolnění místa na disku.apt-get clean
smaže balíky již nainstalovaného softwaru. Software zůstane nainstalován, balíky jsou pouze potřeba k samotné instalaci.
Tiskni
Sdílej: