Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Dobrý den,
před cca 10 dny jsem ze svého OpenSuse 11.0 64bit (dlouho jsem se nechtěl vzdát KDE 3,5 ) přešel na OpenSuse 11.3 64bit a KDE 4.6.0. Na to, jak jsem se KDE4 obával, výsledek je až na pár drobností veskrze pozitivní (pravda, efekty mám vypnuté, stejně tak APPArmor a indexování, to opravdu nepotřebuji a bez toho je systém velice svižný
).
Včera jsem chtěl dát aktualizace přes yast. Dal jsem standardně aktualizovat vše, pokud existuje novější verze. Nabídlo mi to cca 108 balíčků, dnes 119. Většina z nich byla od KDE 4.6.1. Problém je v tom, že u mnoha z nich mi to najednou hlásí konflikty - chce to u nich i spousty vázaných balíčků měnit architekturu z x86_64 na i586. Je možné, že by tam ty balíčky ještě kopírovali (ale to je divné, bylo to tam už včera a je to tak i dnes, to je celkem dlouhá doba ... pro jistotu jsem v seznamu repozitářů dal i všechny obnovit, ale stav je stále stejný) a nebylo to tam všechno a proto zatím nenašel patřičné 64bit balíčky? Nebo v čem by případně ještě ten problém mohl být?
Také se mi dnes při spuštění správce aplikací v Yastu zobrazilo u Pacmana oznámení o nevalidním certifikátu (Kontrola validity selhala). Dal jsem tedy na dotaz, zda přesto použít NE.
Mohl by mi někdo znalejší poradit, v čem může být problém a případně, jak ho řešit?
Děkuji.
Používám repozitář Release. Na unstabel bych si netroufl, chci mít stabilní systém .
Vytáhl jsem ty konflikty do souboru, který přikládám.
Díky za jakoukoliv radu.
Petr
To jsem si myslel, že tam něco je pro kde 4.6.1 a něco ještě kde 4.6.0. Díky za potvrzení mé domněnky. Zkusím to třeba o víkendu, snad už to tam bude vše. A napadá Tě něco s tím Pacman repozitářem, proč mi to hlásí nevalidní GnuPG klíč? Nevím, zda ten nový klíč přijmout, nerad bych si tam pustil nějaký sajrajt. Přikládám ještě obrázky té hlášky, aby bylo vidět přesně.
A dá se podle něčeho poznat, že je to jen podepsané novým klíčem a není to třeba nějaký podstrčený klíč? Nejsem paranoidní, jen mě to z principu zajímá, když už se to podepisuje, jak zjistím, že tam jen někdo nepodvrhnul nový klíč, když už mě to upozorňuje.
A když už jsem u toho Yastu u správy programů. Nevíte někdo, jak se dá nastavit, aby si Yast nejprve stáhnul všechny balíčky a teprve poté instaloval? V době, kdy jsem si 11.3 zkoušel na WirtualBoxu jsem někde na webu našel článek, kde na to popisovali parametry v nějakém configuračním souboru Yastu, ale teď zaboha nemohu ten článek najít :-/ . Tenkrát mi to přišlo celkem zbytečnost, ale dnes si říkám, že to nemusí být marná funkce, alespoň se nenakopne systém, pokud by se přerušila instalace třeba v půlce nebo nešlo něco důležitého stáhnout.
A dá se podle něčeho poznat, že je to jen podepsané novým klíčem a není to třeba nějaký podstrčený klíč?
Sehnat si někde ten veřejný klíč. Počítám, že na webu Packmanu bude někde info, kde ho získat. Paranoik si ale samozřejmě položí otázku, jestli nemůže být podvržený i ten veřejný klíč.
Nevíte někdo, jak se dá nastavit, aby si Yast nejprve stáhnul všechny balíčky a teprve poté instaloval?
Nevím jak YaST, ale zypper v 11.4 na to má volbu a tohle chování (nejdřív všechno stáhnout, pak teprve instalovat) má jako default. V 11.3 se to dá obejít tak, že ho nejdřív spustíte s --download-only
a pak bez něj.
Tiskni
Sdílej: