Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Dobry den,
dostal se mi do ruky server (neměl jsem možnost žádného výběru) v této konfiguraci.
2x Intel Quad-Core Xeon E5620 2.40GHZ/12MB/ LGA1366
Deska: SUPERMICRO MB 2xLGA1366 i5520,DDR3 ER,6xSATA,UIO,INTEL
12GB KINGSTON 1333MHz DDR3
4x Seagate Constellation ES - 2TB/7200rpm/SATA-3G/64MB (disky urcene do raidu pro data)
2x Seagate Constellation ES - 1TB/7200rpm/SATA-3G/32MB (disky urcene do raidu pro OS)
2U RACK od Supermicro - 2x zdroj 720W
Radice ( k jednomu pripojeno 4x 2TB[DATA], druhy 2x 1TB [OS], nevim zatim co a kam)
LSI BBU MegaRAID LSliBBU07
LSI MegaRAID SAS 9261-8i, 6Gb/s, SAS/SATA 8-port
Zakaznik si preje na tomto stroji provozovat virtualizaci ( 1x Windows 2008 server, 1x Windows 2003 Server, 2x Windows XP, 3x Linux Debian, mozna par dalsich stroju), premyslim jakou distribuci zde navrhnout, dalsi penize za licence/support zrejme neprojdou jinak bych sel bez vahani do RedHatu.
Takze se nabizi CentOS 5.5 64bit (trochu me mrzi, ze release 6ky je v nedohlednu) nebo aktualni Debian 6.0 (nevim v jakem stavu je zde KVM nebo XEN)
Otazka je jakou technologie zvolit, zda-li sahnout rovnou po KVM nebo se zaobirat XENem (a rovnou treba zkusit Citrix reseni,rovnou rikam, ze jsem XEN v drevnim dobach 3.x verze opustil kvuli vykonnosti disku, ale mohlo se lecos zmenit), problematicky je napr. virtualizovany Windows 2008 server, kde pobezi aplikace citliva na rychlost disku, nerad bych se potikal s resenim I/O bottlenecku).
Urcite tedy pozaduji, aby pro virtualizovane systemy byly k dispozici paravirtualizovane ovladace pro blokova zarizeni a sit.
Pokud bude k dispozici i klikaci rozhrani (libvirt/virt-virtmanager by zrejme prosel, idealni neco s web rozhranim) bude zakaznik pomerne stasten, me osobne radka vyhovuje.
Mate nekdo zkusenosti s resenim od proxmox pripadne jine?
Diky za vas nazor. faha
Nedávno jsem si hrál s Debianem a Xenem a fungoval velmi hezky, takže bych asi volil tuto kombinaci.
Pracoval jsem a pracuji jak s CentOSem tak s Debianem, na produkčních serverech i ve vývojovém prostředí a nevidím v nich tak velký rozdíl. Poslední dobou bych se klonil spíše k Debianu 6 než k CentOS 5.5.
Na specializované distribuce typu Proxmox bych se vykašlal. Proxmox jsem zkoušel a přijde mi jako takový nedodělek, rádoby alternativa k VMware ESX nebo Citrix XenServer.
V práci děláme především s produkty VMware a ten má serverovou virtualizaci dle mého pohledu perfektní (spravovatelnost, funkčnost, výkon), bohužel člověk si za to taky hezky zaplatí.
Mam podobny pocit, take bych se spise klonil k tomu Debianu 6.
Trochu me mrzi ze v OS svete neni nejake komplexnejsi reseni, tedy ne jen nainstaloval Debian/CentOS, nainstalval KVM/XEN a k tomu libvirt apod.
Co si myslite napr. o projektech jako http://opennebula.org/start , http://www.openqrm.com/ ?
http://www.linux-kvm.org/page/Management_Tools
Resim pomerne velke dilema zda-li vsadit na XEN nebo KVM?
A da se tomu verit? Budou vychazet pravidelne aktualizace? Je k tomu komunita jak kolem CentOS, ktera poradi,nasmeruje? Mate to uz nekdo nasazene nekde produkcne? Neni to jen pro potreby CERNu v tezce uzavrenych laboratorich takze se na aktualizace bude kaslat?
Tiskni
Sdílej: