Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Dobry den,
dostal se mi do ruky server (neměl jsem možnost žádného výběru) v této konfiguraci.
2x Intel Quad-Core Xeon E5620 2.40GHZ/12MB/ LGA1366
Deska: SUPERMICRO MB 2xLGA1366 i5520,DDR3 ER,6xSATA,UIO,INTEL
12GB KINGSTON 1333MHz DDR3
4x Seagate Constellation ES - 2TB/7200rpm/SATA-3G/64MB (disky urcene do raidu pro data)
2x Seagate Constellation ES - 1TB/7200rpm/SATA-3G/32MB (disky urcene do raidu pro OS)
2U RACK od Supermicro - 2x zdroj 720W
Radice ( k jednomu pripojeno 4x 2TB[DATA], druhy 2x 1TB [OS], nevim zatim co a kam)
LSI BBU MegaRAID LSliBBU07
LSI MegaRAID SAS 9261-8i, 6Gb/s, SAS/SATA 8-port
Zakaznik si preje na tomto stroji provozovat virtualizaci ( 1x Windows 2008 server, 1x Windows 2003 Server, 2x Windows XP, 3x Linux Debian, mozna par dalsich stroju), premyslim jakou distribuci zde navrhnout, dalsi penize za licence/support zrejme neprojdou jinak bych sel bez vahani do RedHatu.
Takze se nabizi CentOS 5.5 64bit (trochu me mrzi, ze release 6ky je v nedohlednu) nebo aktualni Debian 6.0 (nevim v jakem stavu je zde KVM nebo XEN)
Otazka je jakou technologie zvolit, zda-li sahnout rovnou po KVM nebo se zaobirat XENem (a rovnou treba zkusit Citrix reseni,rovnou rikam, ze jsem XEN v drevnim dobach 3.x verze opustil kvuli vykonnosti disku, ale mohlo se lecos zmenit), problematicky je napr. virtualizovany Windows 2008 server, kde pobezi aplikace citliva na rychlost disku, nerad bych se potikal s resenim I/O bottlenecku).
Urcite tedy pozaduji, aby pro virtualizovane systemy byly k dispozici paravirtualizovane ovladace pro blokova zarizeni a sit.
Pokud bude k dispozici i klikaci rozhrani (libvirt/virt-virtmanager by zrejme prosel, idealni neco s web rozhranim) bude zakaznik pomerne stasten, me osobne radka vyhovuje.
Mate nekdo zkusenosti s resenim od proxmox pripadne jine?
Diky za vas nazor. faha
Nedávno jsem si hrál s Debianem a Xenem a fungoval velmi hezky, takže bych asi volil tuto kombinaci.
Pracoval jsem a pracuji jak s CentOSem tak s Debianem, na produkčních serverech i ve vývojovém prostředí a nevidím v nich tak velký rozdíl. Poslední dobou bych se klonil spíše k Debianu 6 než k CentOS 5.5.
Na specializované distribuce typu Proxmox bych se vykašlal. Proxmox jsem zkoušel a přijde mi jako takový nedodělek, rádoby alternativa k VMware ESX nebo Citrix XenServer.
V práci děláme především s produkty VMware a ten má serverovou virtualizaci dle mého pohledu perfektní (spravovatelnost, funkčnost, výkon), bohužel člověk si za to taky hezky zaplatí.
Mam podobny pocit, take bych se spise klonil k tomu Debianu 6.
Trochu me mrzi ze v OS svete neni nejake komplexnejsi reseni, tedy ne jen nainstaloval Debian/CentOS, nainstalval KVM/XEN a k tomu libvirt apod.
Co si myslite napr. o projektech jako http://opennebula.org/start , http://www.openqrm.com/ ?
http://www.linux-kvm.org/page/Management_Tools
Resim pomerne velke dilema zda-li vsadit na XEN nebo KVM?
A da se tomu verit? Budou vychazet pravidelne aktualizace? Je k tomu komunita jak kolem CentOS, ktera poradi,nasmeruje? Mate to uz nekdo nasazene nekde produkcne? Neni to jen pro potreby CERNu v tezce uzavrenych laboratorich takze se na aktualizace bude kaslat?
Tiskni
Sdílej: