OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
It does! The thing is: This is completely depending on your mixer settings! What typically causes problems here is that alsa starts all volume controls set to zero. Desktop environments typically set the controls to sane or user-defined values on startup for playback. For recording that often needs to be done manually by the user. How this can be done depends on the platform and desktop system you're on, or even the audio hardware you're using. Here's an example for alsamixergui: - bump up "Mic" - activate "Mic" as an input source (red dots instead of white dots) - select "Mic Boost (+20db)" (light green instead of white speaker symbols) For the gnome volume control there are two sample screenshots here: http://www.jarre-de-the.net/computing/volume1.png http://www.jarre-de-the.net/computing/volume2.png The proven strategy for testing this is using the most simple audio recording application available to eliminate errors in the configuration of the more complex applications (read: xvidcap). For example using rec and play from the sox application: rec -d /dev/dsp test.wav Then talk into the microphone or capture the output of the application you're trying to record, hit CTRL-C and play the recorded audio file. play test.wavVšechno co tu popsali jsem už zkoušel, k ničemu, audio codec: none, a zvuk nikde. Je tu někdo kdo ma osobní zkušenosti s nahravanim jak videa tak zvuku? Už nevim co vic zkusit.
Tiskni
Sdílej: