Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Zdravím,
řeším na Debianu Squeeze problém se škálovatelností DejaVu Sans (truetype) fontu, ale problém se týká i jiných fontů. Ve zkratce jde o to, že mezi 12-14pt při 96dpi a 1280x1024 se zhruba zdvojnásobuje tučnost a u 13pt mám pocit, že jde o úplně jiné písmo. Víc asi napoví obrázky.
Rád bych měl to "tučnější" písmo i pro velikosti do 10pt, vynucení tučnosti u současného 10pt nevypadá moc pěkně. Je možné to nějakým nastavením fontconfigu zařídit? Dovedl bych si představit něco jako "vykresluj písma kvalitněji za cenu procesorového času".
Pokud zvýším DPI v .Xdefaults, posune se tato hranice dolů, na 11pt, takže to asi souvisí s rozlišením monitoru a se snahou "něčeho" zobrazení písem optimalizovat.
Díky.
Když se tak dívám na ty obrázky zblízka pod zoomem, je docela možné, že 14pt už je na hranici tučnosti pro 1280x1024, .. šlo by aspoň nějak vyhodit ten mezistupeň, ve kterém vypadá písmo skutečně otřesně?
Tak jsem zkusil po dlouhé době autohint a vypadá to o hodně lépe. Není to žádný skvělý převrat, některé znaky jsou deformované oproti větším velikostem (napr. šířka "p"), ale alespoň mezery mezi znaky jsou pěkné a výraznost všech písmen je přibližně stejná (bez autohintu vypadá např. "v" otřesně).
Tiskni
Sdílej: