Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
=============================== espinosa@espinosadell:~> cat /etc/samba/smb.conf [global] workgroup = HOMENET passdb backend = smbpasswd wide links = Yes follow symlinks = yes unix extensions = no netbios name = espinosadell wins support = Yes [public] comment = public path = /home/espinosa/public read only = No =============================== /etc/nsswitch.conf (shortened): hosts: files dns wins networks: files dns services: files ================================= espinosa@espinosadell:~> cat /etc/resolv.conf nameserver 192.168.1.1 ================================ espinosa@espinosadell:~> cat /etc/HOSTNAME espinosadell ================================ espinosa@espinosadell:~> cat /etc/hosts 127.0.0.1 localhost # special IPv6 addresses ::1 localhost ipv6-localhost ipv6-loopback fe00::0 ipv6-localnet ff00::0 ipv6-mcastprefix ff02::1 ipv6-allnodes ff02::2 ipv6-allrouters ff02::3 ipv6-allhosts (I removed "espinosadell" from the localhost line. To test ping to my machine locally, to test it takes "espinosadell" from network not "hosts" file)
www.dyndns.org je služba, kterou podporuje dost routerů, nicméně pro tebe je zcela zbytečná (přidává ti veřejný dns záznam - máš stejný DNS záznam, ač se ti při cestování mění veřejné ip pod rukama). Pokud tedy cestuješ a chceš, aby na tebe bylo vidět kvůli sdílení souborů všude (v lokální síti atd.) tak smolík pacholík . Nejspolehlivější řešení je připojovat se na pc přes IP a né jeho název.
To je také jedna z věcí začátečníků, kdy se snaží něco nasdílet a pořád se diví, že jim to nejde, přitom jim to jde, ale zkoušejí se připojit přes názevpc, což je pofidérní netbios a tak nemají rozbité sdílení, jak si myslí, ale jen netbios.
Tiskni
Sdílej: