V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Řešení dotazu:
Jinak jako Wifi Router bych mohl doporučit nějakého TP-Linka s 5dbi externí anténkou. Zařízení ok, 5dbi anténka se dostane dost daleko a cena kolem 600,- až 700,-Kč.Tak to je úplná ptákovina. Tyhle anténky s vyšším ziskem fungují tak, že omezí vyzařování/příjem ve vertikální rovině, takže pokud tím chceš pokrýt dvě patra, tak je to naopak kontraproduktivní (čím „silnější“ anténa, tím hůř!). Řešením naopak může být šikovně vybraná sektorovka, kterou necháš „svítit“ šikmo nahoru...
Dalším dobrým wifi routerem je Asus WL520 (kdyby nestačila 2dbi anténka, tak dokoupit 5dbi)
WiFi AP do místnosti nejblíže k zahradě.Říkal jsem velká zahrada... 12db všesměrovka na střeše s tím má problémy jak na blízko (špatný úhel), tak na dálku (stromy).
Problém typicky není ve slabém signálu, ale v tom, že se cestou skrze 10 zdí rozseká na nepoužitelný šum.Spíše jsou tam stromy než zdi v cestě :).
Spíš bych řekl, že hodně lidí řeší výkon AP, ale už zapomínají, že výkon wifinky v noteboku je žalostný, proto sebevětší zarušování okolí přeboostlým signálem je zcela zbytečné.USB Wifi jsem si málem už koupil, ale zrovna neměli nic, čemu bych věřil.
nebo se posílí síť dalším aktivním AP, kterému se nastaví stejný ESSID, klíče atd. a ntb se plynule přepojuje mezi APéčkama podle toho, který má kde jaký signál.Postavit další zařízení a dostat ho do výšky je samozřejmě další možnost, ale tomu jsem se chtěl přesně vyhnout.
Dovolím si to oživit. Co přesně potřebuji pokrýt (viz obrázek):
Momentálně je v pohodě okolí routeru; v pokoji o patro výše se připojím s laptopem (integrovaná WiFi) a desktopem (vhodně umístěná externí 8dBi všesměrová anténka), ale telefon a nook mají místy potíže; dvorek je téměř nepoužitelný (nook se nepřipojí vůbec, laptop jakž takž) a o zahradě lepší nepřemýšlet.
Mám k dispozici Ubiquiti NanoStation 5 loco, které zřejmě může fungovat jako AP, a starý, levný a možná vadný router (malá všesměrová anténka) -- můžu to použít jako AP při stěnách ve vzdálenosti do pěti metrů od routeru (ve stejné výškové hladině), výhledově můžu pořídit ještě nějaký lepší router místo toho belkina (toho bych pak mohl použít jako AP).
Tiskni
Sdílej: