OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
Jinak jako Wifi Router bych mohl doporučit nějakého TP-Linka s 5dbi externí anténkou. Zařízení ok, 5dbi anténka se dostane dost daleko a cena kolem 600,- až 700,-Kč.Tak to je úplná ptákovina. Tyhle anténky s vyšším ziskem fungují tak, že omezí vyzařování/příjem ve vertikální rovině, takže pokud tím chceš pokrýt dvě patra, tak je to naopak kontraproduktivní (čím „silnější“ anténa, tím hůř!). Řešením naopak může být šikovně vybraná sektorovka, kterou necháš „svítit“ šikmo nahoru...
Dalším dobrým wifi routerem je Asus WL520 (kdyby nestačila 2dbi anténka, tak dokoupit 5dbi)
WiFi AP do místnosti nejblíže k zahradě.Říkal jsem velká zahrada... 12db všesměrovka na střeše s tím má problémy jak na blízko (špatný úhel), tak na dálku (stromy).
Problém typicky není ve slabém signálu, ale v tom, že se cestou skrze 10 zdí rozseká na nepoužitelný šum.Spíše jsou tam stromy než zdi v cestě :).
Spíš bych řekl, že hodně lidí řeší výkon AP, ale už zapomínají, že výkon wifinky v noteboku je žalostný, proto sebevětší zarušování okolí přeboostlým signálem je zcela zbytečné.USB Wifi jsem si málem už koupil, ale zrovna neměli nic, čemu bych věřil.
nebo se posílí síť dalším aktivním AP, kterému se nastaví stejný ESSID, klíče atd. a ntb se plynule přepojuje mezi APéčkama podle toho, který má kde jaký signál.Postavit další zařízení a dostat ho do výšky je samozřejmě další možnost, ale tomu jsem se chtěl přesně vyhnout.
Dovolím si to oživit. Co přesně potřebuji pokrýt (viz obrázek):
Momentálně je v pohodě okolí routeru; v pokoji o patro výše se připojím s laptopem (integrovaná WiFi) a desktopem (vhodně umístěná externí 8dBi všesměrová anténka), ale telefon a nook mají místy potíže; dvorek je téměř nepoužitelný (nook se nepřipojí vůbec, laptop jakž takž) a o zahradě lepší nepřemýšlet.
Mám k dispozici Ubiquiti NanoStation 5 loco, které zřejmě může fungovat jako AP, a starý, levný a možná vadný router (malá všesměrová anténka) -- můžu to použít jako AP při stěnách ve vzdálenosti do pěti metrů od routeru (ve stejné výškové hladině), výhledově můžu pořídit ještě nějaký lepší router místo toho belkina (toho bych pak mohl použít jako AP).
Tiskni
Sdílej: