Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
http://www.itsk.sk/sony-vaio-vpcw12s1e-t-cez-10-1-intel-atom-processor-n280-1gb-250gb-intel-graph-media-acc-950-windows-7-starte_d39005.html
Prosim poradte, hlavne aby na tom isla bez problemov nainstalovat Opera, Chrome pripadne bez kompilovania co znamena to "mat problem s HW a vypekat s nim do vysin" ? nejaka nekompatibilita ci pouze velka zatez hw -> pomalost distra?
Jinak nad ArchOne si neuvazoval? Zkusil bych tu verzi s openboxem. Mohl by to byt dobrej fofr na netbooku :) Ale teda zase za cenu toho ze tam budes mit rolling distro :)
no jde o to ze si nejsem jistej jak v ArchOne frci aktualizace a dle data vydani ArchOne, je to rok stary distro :) Pokud je to synchronizovany na Archlinux repa tak to znamena hooodne aktualizaci. Ale na flash za vyzkouseni bych nic nedal :) Kdyz si s tim jednou tu praci das tak to pak fici dost dobre :)
souhlasim . Jinak posledni dobou je Arch velmi stabilni, ale obcas se proste neco najde co je v aktuali verzi rozbite , jednu dobu napriklad gcc-avr ci si pamatuji jak se aktualizovaly nekdy rok zpet knihovny a chciplo pripojovani usb disku . Vetsinou se neco najde kdyz to nejmin potrebuju a nebo kdyz jsem navic offline :) Ale staci byt trochu opatrny a sledovat aktualizace a je to v poho :) Nebyt Archu tak jsem porad velka linuxova lamka
radeon
. Nebo ve starší verzi nejsou obsaženy opravy (kritických) chyb v aplikacích (případ nástroje pandoc
-- v Ubuntu dlouho hnila nepoužitelná (produkovala rozbitý výstup do XHTML) verze tuším 1.5).
radeon
byla vlastnost, na aktualizace se totiž od tří měsíců po vydání zvysoka kálí, protože se připravuje příští verze Ubuntu. Koho zajímá, že na půl roku staré GPU v podstatě nefunguje 3D, ačkoliv v upstreamu už podpora je obstojná?
ubuntu nezatracuju, ale na netbook/starý železo bych si ho nedal.
hod si to na flash a zkus to live z ni a uvidis :) jinak to co popisujes vypada na nejakou velkou zatez CPU a nastaveny regulator na max frekvenci :) jinak je to nejake podivne.
v archOne je patchovany jadro pro netbooky, je tam starsi fajn verze 2.6.33 coz neni na skdu, co se tyce produkovaneho tepla, pokud tam treba hodis ubuntu s compizem ci nejake jine velke distro s gnome a omalovankama tak verim tomu ze to bude cpu zatezovat, navic pokud ti to distro nepodtaktovava cpu tak verim ze je produkovane teplo vetsi..Proto bych ti doporucil testnout alespon na flash ten Arch a pripadne tam vyhodit nejake info o hw co to pise v dmesg a podobnejch udelatkach jako cpufreq-info :)
ja jsem na tu hw konfiguraci koukal a mela by byt dobre podporovana v Linuxu. Mam podobny chipset v 15" notasu. Mam 945GM se stejnou grafikou GMA950. Prevazny zdroj tepla by mel byt tedy CPU. Ale vestit se to neda takze dokud nenahodis nejaky vypisy z Linuxu, tak se nic jistyho rict neda :) Napriklad prikaz v terminalu cpufreq-info ti da informace o tom, jakej rezim pouziva CPU, jakej ma takt a podobne :) Dale by mohl nejake divne veci s ovladaci vyhodit treba prikaz dmesg
powertop
.
Tiskni
Sdílej: