abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    24.6. 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1989 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: VT6120/VT6121/VT6122 Gigabit Ethernet Adapter (rev 82) a gigabitový režim

    16.10.2011 10:08 Rada | skóre: 14
    VT6120/VT6121/VT6122 Gigabit Ethernet Adapter (rev 82) a gigabitový režim
    Přečteno: 479×
    Přeji pěkný den,

    mám doma desku VIA EPIA EN1200EG s gigabitovou síťovkou:

    04:00.0 Ethernet controller: VIA Technologies, Inc. VT6120/VT6121/VT6122 Gigabit Ethernet Adapter (rev 82)

    (ovladač via_velocity). Vše funguje perfektně na Debianu s vlastnoručně kompilovaným jádrem. Jediný problém jsem ale zaznamenal s gigabitovým režimem téhle síťovky. Chová se následovně:
    • Když ji zapojím do gigabitového switche, nesvítí link.
    • Když ji spojím přímo s některými síťovkami, nesvítí link (intelka e1000e driver).
    • Když ji propojím s jinými gigabitovými síťovkami (intelka PCI - e1000), tak se propojí na gigabitové rychlosti (podle ethtool), ale data tečou reálně nejvýše 100Mbps.
    • Když jí přepnu rychlost na 100Mbps, funguje všude správně.
    Používáte někdo tuhle síťovku? Máte podobné, nebo naopak jiné zkušenosti, než já? Snažím se vypátrat, jestli je chyba v ovladači, konfiguraci jádra, nebo v hardwaru. Za jakoukoliv připomínku budu rád:-)

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    16.10.2011 12:45 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: VT6120/VT6121/VT6122 Gigabit Ethernet Adapter (rev 82) a gigabitový režim
    A co kabel ? Má správně zapojen koncovky?
    16.10.2011 22:27 Rada | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: VT6120/VT6121/VT6122 Gigabit Ethernet Adapter (rev 82) a gigabitový režim
    Kabel je klasika nekřížený. Koncovky jsem kontroloval a co do barev jsou správně a žádné poškození na nich vidět není. Zkoušel jsem i střídat různé kabely. Dokonce jsem zkusil spojit ten switch se síťovkou jen asi metrovým káblíkem - ale pořád tvrdošíjně tvrdí, že no-link. Je teda pravda, že kabely mám pouze cat 5e. Tahle kategorie, pokud vím, je pro gigabit minimum (výrobce switche sice tvrdí, že stačí cat 5, ale to se mi opravdu nezdá). Bohužel teď nemám žádný cat 6 kabel po ruce, ale neměla by i cat 5e mít alespoň link byť za cenu snížení rychlosti?
    16.10.2011 23:50 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: VT6120/VT6121/VT6122 Gigabit Ethernet Adapter (rev 82) a gigabitový režim
    Cat5e stačí, ovšem některým zařízením nechutná.

    Skus vyskoušet jiné zařízení zda pojede 1G.

    17.10.2011 16:01 Rada | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: VT6120/VT6121/VT6122 Gigabit Ethernet Adapter (rev 82) a gigabitový režim
    Mno - tak VT6120 si zdá se s ničím gigabitem nepokecá. S některými síťovkami sice naváže gigabitový link, ale data tečou 100Mbps. Bohužel nemám jiný switch, abych mohl zkusit tuto variantu. Se switchem ani s mým NB si ta VIA nerozumí, ani když je spojím metrovým kabelem vedle sebe na stole.
    cynic_asshole avatar 17.10.2011 17:12 cynic_asshole | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: VT6120/VT6121/VT6122 Gigabit Ethernet Adapter (rev 82) a gigabitový režim
    Je to taková znouzectnost, ale zkus zapojit ten kabel podle http://cs.wikipedia.org/wiki/RJ45 pro gigabitové zapojení. Možná ta síťovka má problém s auto-MDI/MDIX detekcí.
    Neznáš nějakou linuxovou distribuci pro Windows?
    18.10.2011 12:32 Rada | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: VT6120/VT6121/VT6122 Gigabit Ethernet Adapter (rev 82) a gigabitový režim
    Tak tohle částečně pomohlo. Síťovka je schopná takto zapojeným kříženým gigabitovým kabelem navázat link i s mým NB na gigabitu. Problém ovšem pořád je ten, že data tečou maximálně 100Mbps. Se switchem se mi ji zatím skamarádit nepodařilo, ale možná se prostě jen nerozumí s tímhle konkrétním HW. Problém tedy zůstává hlavně fakt, že data tečou pouze 100Mbps i když obě strany hlásí v ethtool rychlost 1000Mbps. Netušíš, čím by to mohlo být?
    18.10.2011 13:42 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: VT6120/VT6121/VT6122 Gigabit Ethernet Adapter (rev 82) a gigabitový režim
    Že by nestíhal ovladač ?
    18.10.2011 15:39 Rada | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: VT6120/VT6121/VT6122 Gigabit Ethernet Adapter (rev 82) a gigabitový režim
    To mě nenapadlo. Je pravda, že základní deska je VIA EPIA s viáckým procesorem na 1200MHz jednojádro. Nicméně zdálo se mi, že top ukazoval poměrně slušnou rezervu v IDLE. Ještě to každopádně prozkoumám. Zajímavé na celé věci je to, že data tečou opravdu na horní hranici 100Mbps - tedy do 11MB/s - reálně tak kolem 10,7MB/s. To přesně odpovídá stropu 100Mbit sítě - tedy 12,5 MB/s s tím, že TCP/IP a ssh má nějakou režii. Tohle byl horní limit u kterého se kopírování souborů po SSH pohybovalo při přenosu po 100Mbps síti.
    18.10.2011 15:58 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: VT6120/VT6121/VT6122 Gigabit Ethernet Adapter (rev 82) a gigabitový režim
    A nebude zrada že by nestíhal HDD ?
    18.10.2011 16:13 Rada | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: VT6120/VT6121/VT6122 Gigabit Ethernet Adapter (rev 82) a gigabitový režim
    I nad tím jsem přemýšlel, ale když jsem posílal data z mého laptopu do /dev/null na cílovém stroji, tak to teklo vždy alespoň 20MB/s - což jednoznačně překračuje limit 100Mbps. Nicméně přenos na stroj s VT6120 síťovkou běžel z mého laptopu vždy do 11MB/s. Navíc stejně rychle tekla data opačně - a na tom stroji je RAID5, který podle benchmarků zvládá přenosy určitě nad 100MB/s. Tedy disk bych asi jako bottleneck neviděl.
    Řešení 1× (Rada (tazatel))
    23.3.2013 12:47 Rada | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: VT6120/VT6121/VT6122 Gigabit Ethernet Adapter (rev 82) a gigabitový režim
    Tak nakonec vyřešeno. Problém byl ve switchi. Výměnou za jiný síť běhá na 1Gbps bez potíží. Poučení pro příště: vyhnout se všemu, na čem je napsáno TP-LINK ;-)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.