Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
1. boot Arch: zavisi na predchozim OS. 2. boot Arch: vse OK 3. boot Windows: rozliseni v haji, grafika nedetekovana 4. boot Windows: vse OK 5. boot Arch: rozliseni v haji, grafika az s X serverem 6. boot Windows: viz 3. 7. boot Arch: viz 5. 8. boot Arch: vse OK(*) Konkretne se to projevi tak, ze rozliseni je 1024x768 nebo kolik a system hlasi 14MB video pameti misto 256 nebo 512MiB. Hardware je Intel Atom N270 na nVidiim chipsetu ION. Muzu postnout lspci a takove, ale myslim, ze bude problem s prekecanim BIOSu, aby spravne detekoval aktualni bezici system. Predem diky za cas Dr. Eddy
Řešení dotazu:
S tím nic neuděláš.To je definitivni? Nejak z tve odpovedi nepoznam, jestli se v tom detailne vyznas, nebo jestli mas jen zkusenost a tobe se s tim nic udelat nepodarilo. Zjistil jsem, ze pomoci acpi_osi jadro informuje BIOS o schopnostech OS a podle toho by snad BIOS mel zprovoznovat funkce. Takze jsem zkousel spoustet jadro s parametry "acpi_osi=Linux acpi_osi=Windows". To nepomohlo (melo to vubec smysl?). Tak trochu jsem doufal, ze existuje nejakej jinej kernel parametr, kterej mi to spravi :)
Tiskni
Sdílej: