plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
S nástupem Windows Vista (nově zavedená bootloader partition oproti WindowsXP), a následně Windows7 (seven), je komplikovanější:
1) udržet obnovitelnou "bootovatelnost" Windows7 a
2) zachovat skrytou část pro obnovu Windows7 - restore partition.
Jedna z instalací je popsána například zde:
Installing Windows 7 / Ubuntu Linux 10.10 Dual Boot Capability onto a Lenovo Y560p Laptop
A) Existuje nějaké distro, které umí provést instalaci dual-boot jedním vrzem? Samozřejmě, že uvolnění partition (velikost oddílu pro Linux) se nadefinuje ručně v průběhu instalace.
B) Prováděl už to někdo podobně, jak je popsáno ve výše uvedeném odkazu?
Právě že GRUB2 odstaví bootloader partition od Microsoftu. Windows7 se pak musí při případné potřebě "obnovy" zcela nově instalovat.
Proto na netu publikují uvedené návody.
1) notebook s 500 GB diskem - dva male oddily se zalohou systemu (pro obnoveni) a zbytek měli Windows 7
2) nabootaval jsem mint(bo co to bylo) a skrze gparted widlim ukradl větsinu disku, nechal jsem jim hříšných 50 GB, na obnovovaci oddily jsem nechal netknute
3) na uvolnene misto jsem si nainstalil tolik linuxů, po kolika me srdce prahlo
V grubu mam ted následující volby:
1) Zavest Linux Blabla, Zavest Linux blabla recovery mode
2) libovolne opakovani bodu 1.
3) zavest Windows 7
4)zavest windows vista - nazev je lživy, protože se tim zavede obnovovovaci nastroj ktery obnovi oddíl s windows 7 z obnovovaciho oddilu
Jenže autor návodu uvádí (pokud správně chápu), že bootuje z prostředí Widlí distro Linuxu:
Windows can be booted from the first (Windows) menu. To boot Ubuntu, select Ubuntu, which loads the second (Ubuntu) menu.
... a to bych chtěl. Tedy ne bootovat Widle z GRUB2.
Tiskni
Sdílej: