Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Zdravim,
uz dlhsiu dobu tu mam box s dvoma diskami, dokupil som si TP-LINK 822N sluziac ako AP, kam sa pripajaju klienti v domacnosti. Box je pripojeny k laptopu (99,9% lezi na stole, sa s nim nehybe), rovnako ako tlaciaren. Cez wifi kartu som pripojeny na router ( hotspot BTOpenzone, nie je ina moznost ) a zdielam aj pripojenie k internetu pre klientov.
Sluzby tu bezia nasledovne: DHCP, DNS kesovaci server, NFS (ziadny windows klient tu nie je a ani sa neplanuje, prostredie je cele okolo android-ov, mac a linuxove distribucie ), Apache . Je vsak otazne, ako sa k NFS postavia telefony s androidom, to som ale zatial neriesil.
Pristup k AP je zabezpeceny prostrednictvom WPA2.
Otazka teda znie, ci je nutne nejake dalsie zabezpecenie lokalnej siete ( kerberos ) ? Momentalne vsetko stoji a pada vlastne na prihlasovani k AP. Ak sa niekto prihlasi k AP, tak ma automaticky pridelenu adresu, ma pristup k suborom prostrednictvom nfs, atd. Ale zase vzhladom na pouzite zabezpecenie pomocou WPA2, by to nemalo byt vobec jednoduche, ak vobec realne.
Dakujem mockrat.
Řešení dotazu:
Dakujem za radu. A ano, ide v podstate o stale rovnakych klientov a vzhladom na ich pocet, nie je problem doplnit ani mac adresy.
Tiskni
Sdílej: