plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Řešení dotazu:
http_port 3128 3129
a potom myportname
, viz http://www.squid-cache.org/Doc/config/acl/ (teda alespoň myslím, musíš to zkusit prakticky)
localip
a localport
.
Takže jo už to funguje, dík za nakopnutí, nějak mi to nemyslelo
v confu se vytvoří například:
http_port 3128 3130 (pokud je to win verze squidu musí být pro druhý port zase řádek http_port 3130)
pak se pojmenují proxy porty pro lepší práci napríklad:
acl proxy_omezeny_pristup myport 3128
acl proxy_plny_pristup myport 3130
dale restrikce pro omezeny a plny pristup napríklad:
acl allowsites dstdomain "/etc/.../povolene_weby.acl" na windows opět cesta "c:\...\povolene_weby.acl"
ten povolene_weby.acl je klasický textový soubor, lze do něj zapisovat domény ve tvaru
.google.cz
.seznam.cz
a nakonec se to ještě povolí v confu squid v definici přístupů http například takto:
http_access allow allowsites localhost
http_deny deny proxy_omezeny_pristup
http_access allow proxy_plny_pristup localhost
funguje to tak jak má, pokud má uživatel nastavený port 3128 pro omezený přístup otevře jen domény v seznamu povolených webů, pokud má nastavený port 3130, otevře vše.
Využití? Pokud potřebuji lidem omezit přístup na web a v případě xyz jim jej povolit, třeba nějakým programem co v registrech změní proxy port :), takže se musí před přístupem do plného Internetu zalogovat (po nějakém čase je to může vyhodit).
Děkuji všem při pomoci konfigurace
Jan Marek
Tiskni
Sdílej: