Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Zdravím,
Vlastním server s "veřejnou" IP (doma, starý PC), na který jsem schopen se dostat jak přes SSH, tak graficky.
Nicméně mám problém s jeho dálkovým zapnutím přes Wake on Lan. Podrobně popíšu, co mám a co ne:
Hotovo: Server s přístupem (starý PC přestavěný na server)
Hotovo: "Veřejná IP" (ono je to dost pofidérní, mám ISP UPC, tarif 30/1,5, hostname apod. je vyřešeno tzn ->
Hotovo: Přístup na server přes SSH.
Nyní začíná problém ( )
Hotovo: Wake on Lan "do jedné minuty" - vypnu server a cca do pěti minut jsem ho schopný magickým packetem zapnout (přes IP).
Nedokončeno: Když odejdu (třeba na hodinu), tak server nemůžu nahodit, zkoušel jsem jak etherwake, tak wol -ip (MAC adresa), tak malým prográmkem z Windows. Vypadá to na potíže buď s routerem (BackFire na DSL-584T, na který se při zapojením netu nedostanu, když odpojím net, tak na router se dostanu, je tam nahozený WOL) a před routerem je podle mě největší problémista - Cisco Model DPC2203 Cable Modem with Embedded MTA (pro jistotu kopíruji celý název).
Body:
Na DPC 2203 se moc nedostanu a když ano tak stejně nenastavím nic (TZN krám na nic :-/ )
Na DSL 584T se dostanu jen kdyz kabel od DPC 2203 odpojím a vypnu router
DSL-584 má Backfire (openWRT, zkoušel jsem na něj nainstalovat WOL, takže je připraven)
Server AKCEPTUJE Wake on Lan, není problém přenastavit.
Server se po uspání neprobudí - toto byl můj nápad, ale bohužel nefunguje, počítač naběhne, ale je "po smrti" (černá obrazovka smrti) - progoogloval jsem fóra a zřejmě je závada na integrované grafice - Radeon 9100 IGP.
I přes blacklist ovladače (a tím vypnutí HW akcelerace) server nenajede, stejný případ.
Otázka zní:
Je tady nějaká možnost udržet síťovou kartu v posílání packetů, i když je vypnutý počítač?
Mám za to, že openWRT nemá při normálním vypnutí kde najít cílovou IP, takže něco na způsob:
"Posílej packety i když je PC vypnutý. Protože jen tak o tobě budu vědět."
Na závěr hardware:
CPU: 1.8 Ghz Intel Pentium 4
VGA: radeon 9100 IGP - vypnul jsem jej, ale neřeší problémy s uspáním, přecejenom je to hardware z roku 2001 (nebo kolik)
Disky: 40 GB a 20 GB HDD
Síť: Realtek RTL8139 Family PCI Fast Ethernet NIC (integrovaná, podporuje Wake on Lan a to i na "G". režimy Wake on Lan:
p u m b g
A samozřejmě software: Dualboot Xubuntu 12.04 Precise pangolin (výchozí) a Windows XP, na Xubuntu se dá připojit SSH, je na tom provozován malý herní server, s funkcemi serveru se seznamuji, jelikož jsem fanda do těchto věcí.
Jsem připraven dodat další věci na požádání, síťovou kartu lze přenastavit. --- Tady by se mi hodil menší průvodce, protože karta podporuje vícero režimů - pro mě je podle návodů na WOL směrodatný režim G.
Možná se pozastavíte nad použitým distrem - "server" používá ještě jeden člověk v domácnosti, takže proto ten důvod. X-ka si manuálně vypínám, když je třeba.
Nejlepší by vážně bylo si pořídit skutečný dedikovaný server ale 1000,- měsíčně je pro mě pálka...
Toď vše ode mne, děkuji předem.
Řešení dotazu:
config host option name 'htpc' option mac '00:26:18:f3:96:60' option ip '192.168.1.12' config domain option name 'htpc' option ip '192.168.1.12'Na routeru s OpenWRT který má veřejnou IP. Ovšem ještě moje síťovka nechtěla probouzet PC tak jsem musel upravit rozhraní luci pro program wol -> viz: Dotaz: OpenWrt a WOL
Moc nechápu, odkud posíláte ty WoL pakety. Ze stejné LAN, jako je ten server, který má být probuzen?Teď jsem dočetl název příspěvku, který to objasňuje... Tak sorry za zbytečnou první část odpovědi.
Tiskni
Sdílej: