Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
PulseAudio a GStreamer začaly sžírat desktopy víc jak patentové spory. GStreamer, díky kterému hudba zněla v prvních letech jak sousedův magič přes roury topení, byl první na řade, pak Pulse, které je totálně otřesný vynález. Ptám se, PROČ se to tak lepí do desktopu?
Kamarádovi se vrací PulseAudio jak nádor, při každé aktualizaci, dělá mu to problémy (mi se to zatím vyhýbá, zůstalo odinstalované). Když ho včera odinstaloval, vzalo s sebou KDEBase [!] a místo 64bitové verze mu to hodilo 32bitovou [!]. Strávil jsem 3 hodin přes SSH hledáním řešení, jak ho dostat zpátky do KDE.
Naprosto rovnocený problém je GStreamer v KDE -- stačí ho updatovat/upgradovat z jiného repozitáře (ie Packman) a KDE se rozpadne jak politické naděje po volbách.
Boha, proč je grafický systém závislý na takové blbosti, jako je GStreamer? Jak jde tomuto chování zamezit? Tj. jak zamknout systém před hrozbou Pulse a GStreameru? Fajn, verzi GStreameru můžu zamknout, jenže to problém neřeší. Pulse je pro mnohé prakticky neodinstalovatelné, tak jak jen zařídit, aby se vůbec nespouštělo?
Řešení dotazu:
A že by ses obtěžoval říct, jakou distribuci používáš?!
Když ho včera odinstaloval, vzalo s sebou KDEBase [!] a místo 64bitové verze mu to hodilo 32bitovou [!].Bordel ve vasi distribuci.
Naprosto rovnocený problém je GStreamer v KDE -- stačí ho updatovat/upgradovat z jiného repozitáře (ie Packman) a KDE se rozpadneProblemy s ditribucnimi repositari.
jak zamknout systém před hrozbou Pulse a GStreameru?Staci pozadat autory KDE, aby to bud nepouzivali a nebo naintegrovali poradne.
Bordel ve vasi distribuci.Tohle je IMO docela dobrá odpověď na všechny otázky. V Archu není problém používat KDE s VLC nebo s xine místo GStreameru. Stejně tak v Archu KDE naprosto bez problémů funguje i bez PA. Takže to jde udělat pořádně, a to bez nutnosti jakéhokoli patchování KDE.
Tak za tohle si autor může sám, packman není oficální. Kdyby používal jen ty oficiální, tak takové problémy určitě mít nebude (zato mu nejspíš bude scházet spousta užitečného sw, která je v packmanovi).Naprosto rovnocený problém je GStreamer v KDE -- stačí ho updatovat/upgradovat z jiného repozitáře (ie Packman) a KDE se rozpadneProblemy s ditribucnimi repositari.
Staci pozadat autory KDE, aby to bud nepouzivali a nebo naintegrovali poradne.Viz první část. V čistém KDE to funguje, je to bordel v balíčcích. Sám jsem OpenSuSE nějakou dobu provozoval.
GStreamer, díky kterému hudba zněla v prvních letech jak sousedův magič přes roury topení, byl první na řade, pak Pulse, které je totálně otřesný vynález. Ptám se, PROČ se to tak lepí do desktopu?Bez detailního popisu zní jako fáma.
Když ho včera odinstaloval, vzalo s sebou KDEBase [!] a místo 64bitové verze mu to hodilo 32bitovou [!]. Strávil jsem 3 hodin přes SSH hledáním řešení, jak ho dostat zpátky do KDE.Stěžuj si u maintainerů distribuce nebo ji vyměň za takovou, která odpovídá tvým pořebám.
Naprosto rovnocený problém je GStreamer v KDE -- stačí ho updatovat/upgradovat z jiného repozitáře (ie Packman) a KDE se rozpadne jak politické naděje po volbách.PEBKAC
Boha, proč je grafický systém závislý na takové blbosti, jako je GStreamer? Jak jde tomuto chování zamezit? Tj. jak zamknout systém před hrozbou Pulse a GStreameru? Fajn, verzi GStreameru můžu zamknout, jenže to problém neřeší. Pulse je pro mnohé prakticky neodinstalovatelné, tak jak jen zařídit, aby se vůbec nespouštělo?To není dotaz do poradny, ale na maintainery tvojí distribuce. Zeptej se jich nebo použij distribuci, která tímto netrpí. Napadá mě jediná distribuce, která je vhodná pro lidi, kteří si chtějí půl systému překopat po svém. Jmenuje se Gentoo.
Tiskni
Sdílej: