Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
mkisofs -f -R -r -l -J -V nazev_disku -A nazev_aplikace -P vydavatel -o dest.iso src # dest.iso je ISO image, který bude vygenerovaný, src je složka, kde máš zálohy. nazev_aplikace, nazev_disku a vydavatele si můžeš vymyslet jaké chceš. cdrecord -v -pad speed=1 dev=0,0,0 src.iso # vypálí samotné ISO. dev=0,0,0 ukazuje na mechaniku, kterou chceš použít pro vypalování.
[8:8:2888485253:ERROR:webplugin_delegate_proxy.cc(364)] PluginMsg_Init returned false
[8:8:2888485672:ERROR:webplugin_impl.cc(269)] Couldn't initialize plug-in
2. Klavesnice vok
setxkbmap - funguje, ale xfceč-setting ji nevidí. Nelze mi nastavit 2 druhy a přepínání. (použil jsem pkgbuild)
3. Terminál má příšerné pismo (fonty). Příkazi se nedají číst. Například m- splývají, nebo za "i" to děla strašnou mezeru.
Natavení písma přímo v terminálu nepomůže.
1. shockwave flash - pro chromium
pacman -S flahplugin - nepomohlo
[8:8:2888485253:ERROR:webplugin_delegate_proxy.cc(364)] PluginMsg_Init returned false
[8:8:2888485672:ERROR:webplugin_impl.cc(269)] Couldn't initialize plug-in
Chromium nepoužívám, ale jestli se nikdo neozve, tak ho otestuju.
2. Klavesnice vok setxkbmap - funguje, ale xfceč-setting ji nevidí. Nelze mi nastavit 2 druhy a přepínání. (použil jsem pkgbuild)Přepínání klávesnice bylo hlavním důvodem, proč jsem opustil xfce4. I když jsem nastavil parametry třeba ručně v konfiguračním souboru, tak se vždy po pár minutách konfigurace přepsala na nějaké implicitní hodnoty. Teď při startu X-windows pouštím příkaz
setxkbmap -layout us,cz -variant bksl -option grp:switch,grp:shift_toggle,grp_led:scrolltakže kromě indikátoru klávesnic v panelu LXDE (funguje bez problémů) mi klávesnici indkuje i dioda ScrollLock.
3. Terminál má příšerné pismo (fonty). Příkazi se nedají číst. Například m- splývají, nebo za "i" to děla strašnou mezeru. Natavení písma přímo v terminálu nepomůže.Předpokládám, že myslíte nějaký emulátor teminálu v X-windows. K tomu mě napadá několik otázek: Jaký terminál používáte? (Já jsem si zvykl na gnome-terminál, jsem s ním velmi spokojen.) Jaké všechny fonty máte nainstalovány a zkoušel jste? Fonty jsou příšerné jen v samotném terminálu nebo i jeho menu?
Jirka
chrm i um papper
a "m" bylo pomlčkou přeškrtnuté.
sudo pacman -S ttf-linux-libertinePísmo Linux Libertine Mono O mono AD 2 - vyřešeno na půl Aplet na panelu neustále vlastní klávesnici nevidí - kdybych ji chtěl přidat, ale pamatuje si nastavení z příkazu #setxkbmap. A přepínání kl.zkr. funguje. Moje rada v této situaci. Pokud někomu nevyhovují dostupná rozložení, tak stačí pouze a jenom upravit jeden soubor dle vlastní potřeby. Např. vyberu si Maďarsko (HU) a přepíši soubor /usr/share/X11/xkb/symbols/hu Potom budu mít svou klávesnici pod HU. Ale to je řešení stylu Pat a Mat. Nyní už zbývá pouze vyřešit ten flash.
Tiskni
Sdílej: