Ubuntu bude pro testování nových verzí vydávat měsíční snapshoty. Dnes vyšel 1. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Ahoj
Mam snahu postavit na testovani virtualizacni cluster. Trochu se nicmene motam v pojmech ohledne ukladani dat. Pouzita technologie bude KVM s live migraci. Cilem je pouzit system, kde se budou bezproblemove zalohovat VM a pujde rozumne skalovat s co nejlepsim IO vykonem.
- Potrebuji cluster fs? (GFS2)
- Nebo mi staci iSCSI + clvm?
- Pokud pouziji virtualni disky jako soubor v GFS2, jaka je zhruba v % vykonova penalizace oproti cistemu iscsi + ext3 ?
Predem diky za pomoc.
zdravim,
- ak chces pouzivat live migraciu, filesystem musi byt mountovany pre zapis na vsetkych nodoch, a teda musis pouzit FS, ktory to umoznuje - GFS2 alebo podobny, nie ext2/3. Pravdaze, cez LVM si vytvoris oddiely podla potreby.
- viz bod 1
- dost zavisi aj na OS vo VM. budu to ale radovo desiatky percent. pre kvm je najlepsia kombinacia hostitel+host na linuxe, raw format disku(zial neumoznuje snapshoty), writeback cache. Pravdaze dobra UPS k tomu. Qcow, ktory umoznuje snapshoty, je vykonny pri citani, zapis je dost pomalsi ako raw.
Tiskni
Sdílej: