abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (25%)
     (25%)
     (13%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (38%)
    Celkem 8 hlasů
     Komentářů: 3, poslední dnes 17:26
    Rozcestník

    Dotaz: Férové rozdělení přenosového pásma na routeru

    25.10.2012 21:46 fp
    Férové rozdělení přenosového pásma na routeru
    Přečteno: 596×
    Ahoj. Za routerem v síti se nalézá několik serverů s veřejnou ip, několik serverů za NATem a klientská pc (většinou za NATem). Rád bych dosáhl na routeru následujícího chování: trvalé upřednostnění některých serverů před klienty, dočasné upřednostnění některých serverů před klienty (např. když budu posílat na FTP server velký soubor, tak se dočasně vyhradí větší přenosové pásmo pro toto spojení, ale po nějaké době klesne, aby to zbytečně nezatěžovalo linku, tj. upřednostňuji rychlé přenášení malých souborů). Dále bych rád nastavil stejná pravidla pro běžná klientská pc v síti, a to: upřednostňování HTTP, SSH apod. před P2P protokoly a také jako u těch serverů zajištění dočasně rychlého spojení (standardní webová stránka se načte rychle, ale stahování přes HTTP se po čase zpomalí a tak bude dostatečné spojení pro běžné prochází pro ostatní klienty). V současnosti používám na routeru shorewall + vlastní sadu iptables pravidel. Toto bych asi nastavoval přes HTB, ale vůbec si nejsem jistý, zdali je toto nastavení možné. Lze toto vůbec nastavit? Nejspíše budu muset vytvořit pro každého klienta vlastní třídu, ale konkrétně s tím dočasným omezováním vůbec nevím. Dále možná bude problém s tím, že nemohu nastavit rychlost celého připojení (je to sice přes wifi, ale je to adaptivní a má to strop někde hodně vysoko). Poradil by mi někdo, jak toto nastavit? Třeba kus nějaké funkční konfigurace nebo odkaz na nějaké články, které řeší části toho, co potřebuji. Zatím jsem procházel články na rootu http://www.root.cz/clanky/htb-jemny-uvod/ atd., http://www.shorewall.net/traffic_shaping.htm a http://lartc.org/howto/ (jen některé části). Nejde mi o jakékoliv zpomalování provozu, ale o "zvýšení" celkové propustnosti upřednostnění důležitých věcí.

    Odpovědi

    pavlix avatar 26.10.2012 12:20 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Férové rozdělení přenosového pásma na routeru
    Udělej pro mě něco a piš v odstavcích.

    Všechno jde, kdy se chce, ale občas to něco stojí. Shaping lze rozumně dělat pouze pokud znáš přenosovou rychlost a pokud je stabilní, což už vylučuje 99% koncových přípojek k internetu v česku.

    Když už by se ti podařilo splnit tenhle předpoklad, tak lze docela dobře shapovat upload, protože odesílaná data jdou pozdržet. Jakž takž se dá dělat shaping příchozích TCP spojení, protože se snaží přizpůsobit rychlosti linky. Tím pádem ale nemůžeš očekávat, že zareaguje okamžitě, že. Nejlepší shaping je takový, kde spolupracují oba konce úzkého místa.

    Takže celé je to taková vyšší dívčí a potřebuješ k tomu spoustu znalostí a to nejen těch, které vyčteš někde na internetu, ale znalost konkrétního provozu na té dané síti.

    Přeju hodně štěstí.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    26.10.2012 12:24 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Férové rozdělení přenosového pásma na routeru
    Sice nevim, jak moc je to stare a co se zmenilo, ale asi bych zacal tady: http://www.lartc.org/howto/lartc.cookbook.fullnat.intro.html
    pavlix avatar 26.10.2012 12:31 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Férové rozdělení přenosového pásma na routeru
    Podle všeho 2002 a změnila se trochu syntaxe některých příkazů, ale naštěstí někdo v roce 2012 dopsal pár manuálových stránek pro iproute2. V principu se od té doby nezměnilo vůbec nic.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    27.10.2012 00:16 mz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Férové rozdělení přenosového pásma na routeru
    Taky se určitě podívej na: http://www.openbsd.org/faq/pf/queueing.html a http://home.nuug.no/~peter/pf/ . pf umí udělat se síťovým provozem docela slušné čárymáry.
    pavlix avatar 27.10.2012 11:18 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Férové rozdělení přenosového pásma na routeru
    Řekl bych, že zdaleka ne takové čáry jako uděláš na Linuxu :), snad kromě vestavěné TCP proxy.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.