V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Všechny návody řeší zvuk pro multiseat (dva nezávislé minitory+klávesnice+myši+zvuk) přepnutím pulseaudio do systémového režimu (který je autory pa silně nedoporučován). Předpokládám, že je to způsobeno tím, že sezení obvykle sdílejí jednu zvukovku, z které využívají dva různé výstupy (přední a zadní), ale já mám zvukovky dvě - onboard a hdmi na radeonu, který posílám do tv, která dělá monitor pro druhé sezení.
Lze pulseaudio pouštět v individuálním režimu pro konkrétní zvukovku, s tím že druhého si nemá všímat?
Používám fedoru, která má nějakou podporu multiseatu v logind, ale nenašel jsem podporu zvuku. (logind nepoužívám, protože jsem multiseat budoval, když ještě k dispozici nebyl, takže si při bootu generuju dva configy pro Xy a s každým pouštím jeden dm (na monitor lightdm, na tv xdm - lightdm má sice podporu sezení, ale blbne to, protože to druhou instanci greeteru bere jako přihlášeného uživatele a odmítá vypnout počítač). Děkuji za jakýkoliv podnět k nastíněným problémům.Nevidim duvod proc by to nemelo fungovat.
Ja to delam tak, ze nastavim pomoci .asoundrc alsu (ruzna pcm na ruznych sitovkach) napr.:
pcm.hardware { type dmix ipc_key 1024 slave { pcm "hw:0" channels 8 period_time 0 period_size 1024 buffer_size 8192 } } pcm.bedny { type route slave.pcm "hardware" slave.channels 8 ttable.0.0 1 ttable.1.1 1 ttable.2.0 1 ttable.3.1 1 ttable.4.0 1 ttable.5.1 1 ttable.6.0 1 ttable.7.1 1 }
a potom v .pulse/default.pa(mimo jine):
load-module module-alsa-sink device=bedny sink_properties=device.description="bedny"
Takze kdyz v tom .asoundrc nastavim jen jednu sitovku, tak i pulse pouziva jen jednu sitovku.
Marekif [[ "$DISPLAY" ]]; then if [[ "$DISPLAY" =~ :1 ]]; then PULSE_SINK="alsa_output.pci-0000_02_00.1.hdmi-stereo" else PULSE_SINK="alsa_output.pci-0000_00_1b.0.analog-stereo" fi export PULSE_SINK fis .asoundrc jsem tuším nějak laboroval, ale nakonec mi zbylo jen v /etc/alsa/alsactl.conf
ctl.hw { @args [ CARD ] @args.CARD { type string default "0" } type hw card $CARD }Zkusím zjistit, co jste mi to vlastně napsal a jak to použít
Ted jsem si vsiml v prvnim komentari: %s/sitovka/zvukovka/g
Vpodstate rikam jenom to, ze kazdy uzivatel ma sve nastaveni pulseaudio a to poustim kdyz nahazuji X prikazem /usr/bin/pulseaudio bez parametru.
MarekByl bych raději, kdyby se na kterékoliv sezení mohl přihlásit kterýkoliv uživatel - momentálně to tak funguje, jen se mi nezamlouvá, že běží pa v systémovém režimu a mám pocit, že se k vůli tomu musím občas přihlašovat nadvakrát.
Pro uživatele, který sdílejí děti jsem dokonce udělal wraper kolem firefoxu, aby se v každém sezení pouštěl s jiným profilem, aby mohly být přihlášené u každého sezení jedno a nebyli navzájem v konfliktu.
Tiskni
Sdílej: