Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
potřeboval bych poradit s přenosem systému.
Mám malý server Debian Squeeze běžící na procesoru Intel.
Provozuji na něm Sambu a databázi Firebird. Chtěl bych disk
se systémem přehodit do jiné bedny s procesorem AMD.
Zkoušel jsem to přehodit "jen tak" a samozřejmě to skončilo
hláškou "kernel panic" Jaké adresáře mám zálohovat a
po následné přeinstalaci vrátit zpět, tak, abych se s tím nemusel
moc dlouho babrat?
Radovan
Řešení dotazu:
Môžeš byť trochu konkretnejši.
Ja čo som robil migráciu z Intel Celerona 2 GHz na AMD FX-4100, tak migrácia prebehla bez problémov.
root=
parametr jádra a záznamy ve fstab UUID nebo názvy zařízení (/dev/sda1)?
přesně tak celá hláška zní: kernel panic - not syncing : VFS : unable to mount root fs on unknown block (0,0)Jakmyslíte, že funguje distribuční kernel? Nejste na Windowsech. A stačí, který je který oddíl a zapsat do fstab.
a samozřejmě to skončilo hláškou "kernel panic"
Za prvé na tom není nic samozřejmého, za druhé je velmi nepravděpodobné, že by to bylo kvůli změně procesoru (leda že byste si extra ručně překládal jádro s podporou nějaké instrukční a především: za třetí, jsem si celkem jistý, že ta hláška nezněla jen "kernel panic", ale byla tam i nějaká podrobnější informace o tom, co se stalo. (Osobně bych jako nejpravděpodobnější také viděl ten kořenový filesystém.)
/dev/disk/by-id/ata-OCZ-AGILITY3_OCZ-3W17E1197QC92G7L-part2 /boot ext4 ....což vylučuje jednoduchou kopii systému na jiný disk, bez ručního zásahu. Na druhou stranu jsem se nikdy nemusel starat o to na jaké kšandě systémový disk je, nezajímalo mne přepísmenkování při připojení dalších disků a podobně, z čímž jsem měl při práci jen z
/dev/sdX
problémy.
Tiskni
Sdílej: