Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Skús použiť príkaz hiddenmenu
v súbore /boot/grub/grub.cfg
. Netestoval som správanie. Prikladám link.
Prepisanie súboru /boot/grub/grub.cfg
dochádza pri každom spustené update-grub. Uveď zdroj, kde si našiel výpis premenných pre /etc/default/grub
Prepisanie súboru /boot/grub/grub.cfg dochádza pri každom spustené update-grub.Ano.
Uveď zdroj, kde si našiel výpis premenných pre /etc/default/grubViděl jsem to někde. Tuším, že to tam přidal instalátor Ubuntu. Nicméně výpis je vidět třeba v
/usr/sbin/grub-mkconfig
.
Tebou odkazovaná dokumentace je pro GRUB1.
/etc/default/grub
(pokud si neznemožníte update GRUB2-u)./etc/default/grub
obsahuje roj voleb, ale jsou zakomentované, jinak zde je to po čehúnsku popsané.
jak bylo řečeno /boot/grub/grub.cfg se nedoporučuje přímo editovat (ale je to možné). V Archu dojde k přepsání po každém spuštění grub-mkconfig. Pro editaci jsou určeny soubory /etc/grub.d/40_custom nebo /boot/grub/custom.cfg. Změny v těchto souborech se pak přepíší do /boot/grub/grub.cfg.
Princip stejný, jen k aktualizace slouží jiný příkaz ( update-grub x grub-mkconfig ).
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=3
nebo-li menu je schované, ale pokud do 3 sekund stiskneš SHIFT naskočí GRUB menu
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
toto ti také schová časovač.
více viz odkaz
Ten soubor je generován jak v Bubuntu, tak například v Debian-u a očekám (nemám to ověřené), že to tak prostě je pro GRUB2 world-wide.Není. Součástí balíku je tuším jen grub-mkconfig, který se volá ručně. Gentoo například pokud vím grub-mkconfig automaticky nespouští nikdy. Programy typu update-grub už jsou distribuční speciality. Ale i distribuce bez update-grub může zavolat grub-mkconfig automaticky například v rámci package managementu.
grub-mkconfig
vezme /etc/default/grub a vygeneruje konfigurační, soubor obvykle si zadáš nebo je zadáno /boot/grub/grub.cfg
, bo to bude ten který používá Grub2 (nepíšu nic o tom „čím“, ale „co“ je bráno jako zdroj). Takže když si jej pak ručně upravíš (jako třeba já), tak musíš zajisti dvě věci aby se tento update neprovedl sám, buď jiným nástrojem (update-grub, grub-mkconfig
), protože jak píšeš, balíčkovací systém ho pravděpodobně a někdy i neočekávaně to může udělat za tebe, protože to považuje za správné „když aktuální, tak aktuální“ (a je jedno jestli je to update-grub
nebo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
) a za druhé je třeba zajistit, aby sis to nepustil sám a uvedl se do stavu zděšení po reboot-u – což beru jak větší problém, bo já se takto děsím nerad./boot/grub/grub.cfg
, bo tam se nic neztratí, nanejvýše bez opomenutí dalšího, se změna nepromítne./etc/grub.d/40_custom
už mi byl přepsán, předpokládám, že to byl bug při aktualizaci GRUB-u.Ty to v rámci touhy po přesnosti nepřesně komplikuješ ;)Ani ne.
OT: A k o patro výše uvedenému /etc/grub.d/40_custom už mi byl přepsán, předpokládám, že to byl bug při aktualizaci GRUB-u.Přepisování souborů v /etc/grub.d rozhodně upstreamová aplikace nedělá, takže v tomto případě s tebou sohlasím a bude se jednat o distribuční bug.
A za mě hlasuji za odstranění jakýkoliv automatů a aktualizátorů zavaděče, tato činnost by nikdy neměla být prováděna automaticky „by default“, jako je to třeba v Bubuntu či Debian-u - tedy každý měsíc (trošku jsem si zapřeháněl…).Podle mě se dělí lidi v oblasti GRUBu rámcově na tři (nedisjunktní) skupiny: 1) Většina, která automatiku vítá. Nebo přesněji řečeno nevítají, protože ji nevnímají, ale kdyby zmizela, okamžitě by začali nadávat. Jsou mezi nimi běžní domácí uživatelé, ale i zkušení administrátoři, kteří prostě jen nemají důvod ztrácet čas s něčím, co může normálně fungovat samo. 2) Velmi odborná menšina, která automatiku nechce, ale dokáže si ji vypnout. Tito můžou používat distribuci, která má automatiku ve výchozí konfiguraci vypnutou (třeba Gentoo), nebo běžnou distribuci (třeba Ubuntu, Fedora), kde se jim buď podaří automatiku vypnout normálně, nebo nějakým hackem (kdyby bylo nejhůř, tak zablokují update GRUBu a v případě potřeby ho provedou ručně). 3) Nejmenší, zato nejhlasitější, menšina, jejíž myšlenkové pochody jsem zatím nedokázal rozkrýt. Nerad bych jim křivdil, ale zatím mě nenapadá nic jiného než že se nadáváním na automatiku snaží dokázat sobě a okolí, že jedině oni jsou ti praví geekové. Ale třeba mi někdo vysvětlí, že se mýlím. Já osobně se řadím do skupin #1 a #2, s tím, že u běžných instalací se držím #1 od té doby, co mi automatika funguje podle představ.
„Windows Beta 7 - 37bit extension (It's similar to operating system)“ a nesere mě, když jsem si to nepodchytil a on mi to přepíše na titulek, evokující volbu startující plnohodnotný OS a navíc 64 bitový.V tom tě naprosto chápu a přeju ti, ať se ti podaří najít distribuci, která ti v tomto bude vyhovovat (i kdyby to byla nakonec ta, kterou momentálně používáš).
Pravděpodobně patřím do skupiny dvě a tři, u tři ti pomohu s rozkrytím, brblu (sice si nemyslím, že hlasitě), protože to právě zapomenu vypnout (stav nyní) a nechápu proč to je tak „by default“Přitom to není až tak těžké pochopit. Zkus si představit člověka z nejširší skupiny #1, co pro něj bude znamenat když mu tu automatiku sebereš.
Do skupiny jedna nemůžu a to obecně, bo se mi věci pocitově vymykají kontrole (prakticky to může být obráceně), a automatiky mi právě nefungují nikdy podle mých představ, nebo spíš hůře, zdá se, že fungují dle mých představ a najednou „bác“.Lidi z #2 potom často používají méně automatizované distribuce typu Gentoo nebo Archlinux. Nevím, jak třeba vypadá výchozí konfigurace Sabayonu. Ale když si vybereš distribuci pro #1 (obecněji, nejen ohledně GRUBu), tak holt musíš automatizovaný default očekávat.
Přitom to není až tak těžké pochopit. Zkus si představit člověka z nejširší skupiny #1, co pro něj bude znamenat když mu tu automatiku sebereš.Přitom to není tak těžké pochopit, že se lze při instalaci nového jádra, apod. jen zeptat… („s větičkou když nevíš zvol ‚ano‘“), a jinak „tak nějak“ cítím, že rýpat automaticky do fungujícího zavaděče, je divné - nejistotu zavádějící…
Lidi z #2 potom často používají méně automatizované distribuce typu Gentoo nebo Archlinux. Nevím, jak třeba vypadá výchozí konfigurace Sabayonu. Ale když si vybereš distribuci pro #1 (obecněji, nejen ohledně GRUBu), tak holt musíš automatizovaný default očekávat.Čyři věcí:
Přitom to není tak těžké pochopitJá jsem nepsal nic o tom, že bych něco nechápal :).
že se lze při instalaci nového jádra, apod. jen zeptat…Mam rád, když je instalátor interaktivní co nejméně. A navíc tohle mi zrovna přijde úplně zbytečné. Bohatě by stačil přepínač, který si pokročilý uživatel nastaví podle potřeby (a pro běžného uživatele měnit bez ptaní, protože to je to, co typicky chce).
№1 Např. u Debian-u bych to neočekával.Zrovna Debian je ohledně automatiky dost extrémní. Prakticky každá služba se spustí už instalací, pokud si dobře pamatuju.
№2 Pro skupinu #1 často připravují lidé (asi ze skupinu #2) OS, tedy je té práce více než by muselo býtMám na to opačný názor, ale tam už jsme byli.
№3 Zrovna chování GRUB-u (a NM), má (pro mě) velmi malou váhu při výběru.Ono to není chování GRUBu, ale chování všeho. Typická distribuce má nějaký svůj celkový ráz. Není to tak, že by se to týkalo jen jednoho balíčku.
№4 A ať je to jak chce, „automatizovaný default očekávat“ možná můžu, nicméně souhlasit s tím nemusím.A to je asi tak všechno, co s tím můžeš dělat, pokud chceš používat distribuci, jejíž filosofie s automatizací počítá.
Mam rád, když je instalátor interaktivní co nejméně. A navíc tohle mi zrovna přijde úplně zbytečné. Bohatě by stačil přepínač, který si pokročilý uživatel nastaví podle potřeby (a pro běžného uživatele měnit bez ptaní, protože to je to, co typicky chce).O instalaci jako takovou moc nejde, jde spíš o aktualizace, případně balíčkovací systém.
Zrovna Debian je ohledně automatiky dost extrémní. Prakticky každá služba se spustí už instalací, pokud si dobře pamatuju.Ano po instalaci služby je i aktivována/spuštěna/nastaveno její spouštění - to je sice automatizace, ale očekávaná a předvídatelná, nedochází ke změnám té již nainstalované služby a změnám konfigurace služeb dalších, navíc někde v pozadí jako doprovodný jev. Nemám to ani k čemu přirovnat, protože mi přijde, že právě ta regenerace grub-u je svým chováním jedinečná.
Ono to není chování GRUBu, ale chování všeho. Typická distribuce má nějaký svůj celkový ráz. Není to tak, že by se to týkalo jen jednoho balíčku.Grub viz výš, podle mě nezapadá do modelu (a NM na serveru), když si nainstaluju
named
, taky mi nevygeneruje konfigurace domén, co zrovna nalezl a při jeho aktualizaci to neudělá znovu.
A to je asi tak všechno, co s tím můžeš dělat, pokud chceš používat distribuci, jejíž filosofie s automatizací počítá.Myslím si, že můžu víc, ale otázka je jestli chci.
Tiskni
Sdílej: