V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Nainstaloval som Oracle Virtualbox 4.1, na Ubuntu 10.10 (maverick). Snaha o sustenie Oracle Linux 6.3 skonci hlaskou: This kernel requires an x86-64 CPU, but only detected an i686 CPU. Unable to boot - please use a kernel appropriate for your CPU. Mam CORE2Duo bez podpory instrukcnej sady vmx. (Bez BIOS podpory pre intel virtualizaciu VT-X.) (CPU,chýba podpora vPro a podpora virtualizácie pre Direct-IO. Čipset dodal takisto Intel, verzia je HM65.) Otazka je ako to spojazdnit? (DOM-U -> DOM-0)
Řešení dotazu:
Zoznama procesorov Intel bez podpory VT-x: (je mi luto mam C2D 5870) http://ark.intel.com/Products/VirtualizationTechnology
Pokud nemáte moderní procesor, který podporuje virtualizační rozšíření (Vanderpool v případě Intelu nebo Pacifica v případě AMD), budete muset provozovat paravirtualizaci. V takovém případě musíte mít na dom0 a dom-U systému (host i hostitel) modifikované jádro. V případě XENu zakompilovanou podporu, v případě VMware zavedené jejich ovladače. Jak uvidíte později, paravirtualizace není nic špatného a je nakonec i pohodlnější. Proto je v současné době paravirtualizace rychlejší než plná virtualizace. Bez plné virtualizace se neobejdete s uzavřenými OS – ty v paravirtualizací nerozjedete.http://www.root.cz/clanky/uvod-do-virtualizace-pomoci-xenu/ otazka: je VM ktory viem pouzit bez nutnosti modifikovat kernel? (Ubuntu 10.10)
nie Ubuntu je amd64: probook@probook-PC:~$ lsb_release -v LSB Version: core-2.0-amd64:core-2.0-noarch:core-3.0-amd64:core-3.0-noarch:core-3.1-amd64:core-3.1-noarch:core-3.2-amd64:core-3.2-noarch:core-4.0-amd64:core-4.0-noarch:cxx-3.0-amd64:cxx-3.0-noarch:cxx-3.1-amd64:cxx-3.1-noarch:cxx-3.2-amd64:cxx-3.2-noarch:cxx-4.0-amd64:cxx-4.0-noarch probook@probook-PC:~$
Tiskni
Sdílej: