Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Přeinstalace byla chyba, protože pokud byl problém na vaší straně, tak jste se mohl podívat do protokolu aktualizací a zjistit, jaká aktualizace kterého balíku to způsobila. Například poslední NSS je přísnější a řada webových stránek (včetně certifikační autority PostSignum :) přestala fungovat.
Na druhou stranu je možné, že něco předělala Česká televize, protože poslední dobou dostávám různé chybové hlášky o nenalezeném souboru. Pak by se ale problém projevoval všude stejně často.
Pokud nechcete řešit SWF, můžete zkuste si změnit identifikaci klienta na něco, co vypadá jako applí zařízení (například iPad), pak byste měl dostat „HTML5“ verzi. Jestli ale funguje ve Firefoxu nebo Chromiu, nevím.
Pokud to nechcete řešit vůbec zkuste můj skript ctstream, který umí videa z webu České televize stahovat.
Pekny den. Dekuji za odpoved. Myslim, ze zjistovat, ktera aktualizace jakeho baliku to zpusobila je tak trochu mimo ramec zaberu bezneho uzivatele.
Pokud prostudování souborů /var/log/dpkg.log nebo /var/log/apt/history.log, je pro vás složité, tak to se budete muset obrátit tvůrce vaší distribuce. Průnik uživatelů Mintu a diváků České televize, se obávám, je značně malý.
Povazoval jsem preinstalaci za dobry napad neb kdyz jsem po mesici co to nefungovalo zjistil, ze se o problemu na internetu nediskutuje, a ze jsem tudiz patrne sam a jedna se o nejake specifikum meho systemu, zdalo se, ze preinstalace by mohla vse spravit. Kdyby se jednalo o obecnou vadu nejake nove verze Flashe pro Linux nebo obecne zmeny, ktere CT provedla, muselo by nas byt vice.
To je dobrá teorie, ale všimněte si, že vám tady nikdo nepotvrdil, že jemu to funguje. Opět je možné, že nikdo to neřeší, a raději používá uživatelsky nepřívětivý skript.
Jsem proto dosti neprijemne prekvapen, ze preinstalace na novou distribuci Linuxu nic nevyresila.
Nejsem si jist co presne mate namysli tim "pokud nechcete resit SWF". Zkousel jsem - pred preinstalaci - nainstalovat nejaky plugin pro Firefox, ktery umoznil prehravani videi v externim prehravaci + prehravac SWF souboru.
A při přeinstalaci jste také přišel o domovské adresáře uživatelů (/home) a případně lokální úpravy v /usr/local? Pokud ne, problém může být tam. Pak zkuste vytvořit úplně nového uživatele a vyzkoušet přehrávání pod jeho účtem.
Napr. Youtube mi zobrazila ikonku, ktera mi umoznila prehrat video bud v externim prehravaci nebo v prohlizeci. Na CT to ovsem nefungovalo vubec.
Česká televize je z celosvětového hlediska bezvýznamná, takže bych se divil, kdyby ji takové rozšíření prohlížeče podporovalo. Navíc Česká televize má velmi pokročilý systém ochrany právě před takovýmito nástroji, takže pro ně není vůbec snadné web České televize podporovat.
Cele to potrebuji zejmeno k tomu, aby se manzelka mohla jednou za cas podivat na sve oblibene porady (nemame televizi). Nejaky script je proto nepouzitelny anebo bych ji to musel vzdycky pripravovat predem, coz je neprakticke.
Vaši manželku neznám, ale napsat jeden příkaz a za něj zkopírovat adresu z adresního řádku ve webovém prohlížeči by zvládnout mohla.
Teď jsem našel tv-dl, který takto jednoduše snad funguje. Dokonce umí i další české televizní stanice.
Tiskni
Sdílej: