Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Přeinstalace byla chyba, protože pokud byl problém na vaší straně, tak jste se mohl podívat do protokolu aktualizací a zjistit, jaká aktualizace kterého balíku to způsobila. Například poslední NSS je přísnější a řada webových stránek (včetně certifikační autority PostSignum :) přestala fungovat.
Na druhou stranu je možné, že něco předělala Česká televize, protože poslední dobou dostávám různé chybové hlášky o nenalezeném souboru. Pak by se ale problém projevoval všude stejně často.
Pokud nechcete řešit SWF, můžete zkuste si změnit identifikaci klienta na něco, co vypadá jako applí zařízení (například iPad), pak byste měl dostat „HTML5“ verzi. Jestli ale funguje ve Firefoxu nebo Chromiu, nevím.
Pokud to nechcete řešit vůbec zkuste můj skript ctstream, který umí videa z webu České televize stahovat.
Pekny den. Dekuji za odpoved. Myslim, ze zjistovat, ktera aktualizace jakeho baliku to zpusobila je tak trochu mimo ramec zaberu bezneho uzivatele.
Pokud prostudování souborů /var/log/dpkg.log nebo /var/log/apt/history.log, je pro vás složité, tak to se budete muset obrátit tvůrce vaší distribuce. Průnik uživatelů Mintu a diváků České televize, se obávám, je značně malý.
Povazoval jsem preinstalaci za dobry napad neb kdyz jsem po mesici co to nefungovalo zjistil, ze se o problemu na internetu nediskutuje, a ze jsem tudiz patrne sam a jedna se o nejake specifikum meho systemu, zdalo se, ze preinstalace by mohla vse spravit. Kdyby se jednalo o obecnou vadu nejake nove verze Flashe pro Linux nebo obecne zmeny, ktere CT provedla, muselo by nas byt vice.
To je dobrá teorie, ale všimněte si, že vám tady nikdo nepotvrdil, že jemu to funguje. Opět je možné, že nikdo to neřeší, a raději používá uživatelsky nepřívětivý skript.
Jsem proto dosti neprijemne prekvapen, ze preinstalace na novou distribuci Linuxu nic nevyresila.
Nejsem si jist co presne mate namysli tim "pokud nechcete resit SWF". Zkousel jsem - pred preinstalaci - nainstalovat nejaky plugin pro Firefox, ktery umoznil prehravani videi v externim prehravaci + prehravac SWF souboru.
A při přeinstalaci jste také přišel o domovské adresáře uživatelů (/home) a případně lokální úpravy v /usr/local? Pokud ne, problém může být tam. Pak zkuste vytvořit úplně nového uživatele a vyzkoušet přehrávání pod jeho účtem.
Napr. Youtube mi zobrazila ikonku, ktera mi umoznila prehrat video bud v externim prehravaci nebo v prohlizeci. Na CT to ovsem nefungovalo vubec.
Česká televize je z celosvětového hlediska bezvýznamná, takže bych se divil, kdyby ji takové rozšíření prohlížeče podporovalo. Navíc Česká televize má velmi pokročilý systém ochrany právě před takovýmito nástroji, takže pro ně není vůbec snadné web České televize podporovat.
Cele to potrebuji zejmeno k tomu, aby se manzelka mohla jednou za cas podivat na sve oblibene porady (nemame televizi). Nejaky script je proto nepouzitelny anebo bych ji to musel vzdycky pripravovat predem, coz je neprakticke.
Vaši manželku neznám, ale napsat jeden příkaz a za něj zkopírovat adresu z adresního řádku ve webovém prohlížeči by zvládnout mohla.
Teď jsem našel tv-dl, který takto jednoduše snad funguje. Dokonce umí i další české televizní stanice.
Tiskni
Sdílej: