Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
No a ja ted resim jakym zpusobem by si ta sit mela urcit, ktery ze slave bude novym masterem.
Jsou na to algoritmy pro vyber vůdce. Zjednodušeně má každej node id a vybere se ten s nejnižším. Případně se poskládá podle nějakejch kritérií z nodů strom a za mastra se vybere kořen.
Pokud myslíš Ethernet, tak tam se používá CSMA/CD, žádní vůdcové. Prostě když je na lince ticho, tak vysílám. Pokud je zachytím kolizi, tak počkám náhodně dlouho a opakuji vysílání.
Každý distribuovaný algoritmus je napadnutelný. Jediná obrana je být rychlejší/početnější než útočník.
Jediná obrana je být rychlejší/početnější než útočník.Každý člen clusteru by měl mít soukromý a veřejný klíč podepsaný certifikační autoritou (nebo by každý uzel měl veřejné klíče všech ostatních), aby šlo rozlišit legitimní členy clusteru od útočníků. Z napadených členů se sice dá ten klíč ukrást, ale dá se do dost znesnadnit a proti jednodušším útokům a pokusům o zahlcení nebo převzetí moci to poslouží.
S autoritou se ale jaksi vytrácí požadovaná decentralizace. A bez autority se musí uzly domluvit, komu věřit a komu ne, tedy opět stejný problém.
Jistě že autentizace asymetrickou kryptografií je dobrý nápad a se správně zvoleným časováním distribuovaného algoritmu dokáže výrazně znesnadnit útok, ale čistě teoreticky je to vždy jen o prostředcích, které je útočník schopen vynaložit.
S autoritou se ale jaksi vytrácí požadovaná decentralizace. A bez autority se musí uzly domluvit, komu věřit a komu ne, tedy opět stejný problém.CA v tomto kontextu znamená bezpečně uložený pár klíčů u provozovatele – tyhle klíče jsou offline a použijí se jen při přidávání nového uzlu nebo při zneplatnění nějakého starého. Ano, je to jedno centrum, ale provozovatel je taky jen jeden. (případně by jich mohlo být víc a aby se mohl nový člen připojit do clusteru, musel by mít podpisy od všech provozovatelů – nebo třeba od tří z pěti atd.)
Tiskni
Sdílej: