Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Dobry den,
mam nasadenych 400+ webovych portalov na roznych IP, ich dostupnost kontrolujem pomocou Nagiosu cez HTTP_Check a Ping. Vsetky portaly su chranene pred DDOS atakom. Z casu na cas sa stane, ze Nagios spusti strasne vela kontrol naraz, antidos ochrana zareaguje, vyhodnoti to ako utok, zablokuje IP a nasledne Nagios zacne posielat "tony" varovnych SMS.
Zial whitelist v antidos ochrane z roznych dovodov nechem aplikovat.
Rad by som sa spytal ci sa da Nagios nejako rozumne nakonfigurovat aby v jednom momente nespustal vsetky testy ci nadefinovat aby v jednom momente spustil napr. len 20 testov? Popripade ci sa daju nejako nadefinovat skupiny testov ktore sa budu vykonavat v urcenom step-by-step poradi?
Dakujem.
Řešení dotazu:
check_interval 5 retry_interval 1 normal_check_interval 10 retry_check_interval 2Takze bezny proces vypada takto: http://www.1337geek.co.uk/wp-content/uploads/2011/10/nagios_v2.png Pokud se nepletu tak plati "scheduled host checks are run in parallel", takze si nedokazu predstavit ,kdy by tato situace mohla nastat. Podival bych se na konfiguraci sablon.
check_period 24x7
normal_check_interval 5
retry_check_interval 1
max_check_attempts 3
notification_period 24x7
"scheduled host checks are run in parallel" -> ak sa nemylim tak podla tohto nagios kontroluje vsetky hosty paralelne... tj. spusta vela testov naraz - co moze viest k DOS, chapem to spravne?
dalo by sa zariadit aby nekontroloval vsetky hosty paralelne ale hosty zoskupit do skupin a aby kontroloval hosty v 1. skupine, potom v 2. skupine, potom v 3. skupine... atd.
Bingoooo, moc dakujem. si trafil klinec po hlavicke... toto presne potrebujem.
# MAXIMUM CONCURRENT SERVICE CHECKS # This option allows you to specify the maximum number of # service checks that can be run in parallel at any given time. # Specifying a value of 1 for this variable essentially prevents # any service checks from being parallelized. A value of 0 # will not restrict the number of concurrent checks that are # being executed. max_concurrent_checks=0idem sa teraz pohrat s parametrom. tu je viac info
Tiskni
Sdílej: