Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »/etc/init.d/net.eth0 restartale to nepomůže. Driver pro síťovku je zakompilovaný v jádře. (CONFIG_E1000E=y). Uspávám pomocí příkazu:
s2ram --forcePo vzbuzení pc se síťovka jeví jako:
eth0: /BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP/ mtu 1500 qdisc pfifo_fast state DOWN qlen 1000Můžete mi prosím poradit, co by tak ještě stálo za pokus?
lspci: 00:19.0 Ethernet controller: Intel Corporation 82566MM Gigabit Network Connection (rev 03)
Zkusil bych ovladač zkompilovat jako modul a ten odebral před suspend a znovu nahodil po vzbuzení.
s2ram --force
), a opět stroj thinkpad x61s probudím, síťovka se nevzbudí sama a ani já nevím, jak ji vzbudit. Jednoduché
/etc/init.d/net.eth0 restart
nestačí.
Když následně odstraním modul a znovu ho zavedu (modprobe e1000e
) taktéž zůstane síťovka bez spojení. Tj.
ip a
zahlásí state DOWN
.
Zkoušel jsem _nejprve_ modul odstranit, pak uspat a pak probudit a následně modul opět zavést. To ovšem nevedlo k žádnému pokroku.
Máte prosím někdo nápad, v čem by ještě mohl být problém, popř. jestli nejde ta síťovka vzbudit nějak jinak?
Rád doplním další informace, budou-li potřeba.
Jenom ještě dodám, že s jádrem 3.6.1 mi uspávání funguje bez problémů.
Pomůže "ethtool -r eth0
"?
Mám pocit, že jsem zmínku o něčem takovém viděl v netdev (nebo stable) mailing listu, ale nedostanu se teď ke svému mailboxu a ve webovém archivu se mi to hledat nechce.
# ethtool -r eth0 Cannot restart autonegotiation: No such deviceDhcp skončí čekáním na carrier:
# dhcpcd eth0 dhcpcd[4146]: version 5.6.7 starting dhcpcd[4146]: all: configured as a router, not a host dhcpcd[4146]: eth0: waiting for carrierPřitom
ip a
síťovku vidí. Tj. vypisuje zařízení eth0
Po podrobnějším zkoumání to vypadá, že nakonec prošla trochu jiná verze:
e60b22c e1000e: fix accessing to suspended device 66148ba e1000e: fix runtime power management transitions 4e0855d e1000e: fix pci-device enable-counter balance 82fee4d PCI/PM: Clear state_saved during suspend cc7ba39 PCI: Use atomic_inc_return() rather than atomic_add_return() fd6dcea PCI: Catch attempts to disable already-disabled devices 7897e60 PCI: Disable Bus Master unconditionally in pci_device_shutdown()
Ale netroufám si odhadovat, co z toho je opravdu potřeba.
Tiskni
Sdílej: