Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Řešení dotazu:
Všeobecně omluva všem, kterých se dotýká neodborné dotazování na hypotetické úrovni. Pokud tyto fóra nejsou pro to určená, stačí srozumitelně upozornit a ukončím to. Dále dovolte k věcným odpovědím.
V současnosti je to připojení nastavené v system-config-network jako vytáčené, zaškrtnuto DNS získat automaticky od poskytovatele, připojuje se několikrát denně a pokaždé je přidělena jiná veřejná adresa. Petit akce je, že pevná veřejná adresa třeba pro správce datového serveru k autentizaci přístupu. Dotaz vzešel z pozorování funkce webového proxy serveru, který různě s veřejnou ip pracuje. A tak z neúplné znalosti věci napadá zeptat se jestli ve vlastním systému je možná svépomoc na podobném principu, která provede transformaci dynamicky přidělené ip v jistou jinou a to bez součinnosti poskytovatele či provozovatele extra proxy serveru. Pokud potřeba tak jistě, bližší specifikace na dotaz.Je-li vysvětlení dostatečné, prosím napište, je nebo není nesmyslné takto uvažovat?
K řešení na straně operátora dovolte poznámku. Cena za pořízení a provoz pevné ip v rámci mobilního připojení je aktuálně téměř desetkrát výše než např. u adsl. Tuším, že dnes za tím asi trend ovládání všeho možného na dálku. Pak eventuálně jasná odpověď pomůže snad i dalším.
Pro úplnost dodávám, co z výše více-upřesnění vyplývá, ale není extra zmíněno a to, že připojování se na serv.B jako počítač uživatele není třeba. Může to situaci změnit?bezpecnost zalozena len na IP adrese je velmi chaba a navrhoval by som ju zmenit. Sfalsovat IP adresu nieje velky problem. Uz len samotna potreba pevnej verejnej IP adresy pre moznost pripojit sa je jemne povedane nelogicka. Ten, kto to tak navrhol by sa mal nad tym zamysliet.
curl ipv6.whatismyv6.com|grep -A 1 'You are connecting with an'|tail -1| perl -pe 's|\<.*?\>||g'
ale zase sa to dá riešiť len pozretím sa na ifconfig, lebo už sa do toho nebude pliesť NAT....
Tiskni
Sdílej: