Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Řešení dotazu:
Všeobecně omluva všem, kterých se dotýká neodborné dotazování na hypotetické úrovni. Pokud tyto fóra nejsou pro to určená, stačí srozumitelně upozornit a ukončím to. Dále dovolte k věcným odpovědím.
V současnosti je to připojení nastavené v system-config-network jako vytáčené, zaškrtnuto DNS získat automaticky od poskytovatele, připojuje se několikrát denně a pokaždé je přidělena jiná veřejná adresa. Petit akce je, že pevná veřejná adresa třeba pro správce datového serveru k autentizaci přístupu. Dotaz vzešel z pozorování funkce webového proxy serveru, který různě s veřejnou ip pracuje. A tak z neúplné znalosti věci napadá zeptat se jestli ve vlastním systému je možná svépomoc na podobném principu, která provede transformaci dynamicky přidělené ip v jistou jinou a to bez součinnosti poskytovatele či provozovatele extra proxy serveru. Pokud potřeba tak jistě, bližší specifikace na dotaz.Je-li vysvětlení dostatečné, prosím napište, je nebo není nesmyslné takto uvažovat?
K řešení na straně operátora dovolte poznámku. Cena za pořízení a provoz pevné ip v rámci mobilního připojení je aktuálně téměř desetkrát výše než např. u adsl. Tuším, že dnes za tím asi trend ovládání všeho možného na dálku. Pak eventuálně jasná odpověď pomůže snad i dalším.
Pro úplnost dodávám, co z výše více-upřesnění vyplývá, ale není extra zmíněno a to, že připojování se na serv.B jako počítač uživatele není třeba. Může to situaci změnit?bezpecnost zalozena len na IP adrese je velmi chaba a navrhoval by som ju zmenit. Sfalsovat IP adresu nieje velky problem. Uz len samotna potreba pevnej verejnej IP adresy pre moznost pripojit sa je jemne povedane nelogicka. Ten, kto to tak navrhol by sa mal nad tym zamysliet.
curl ipv6.whatismyv6.com|grep -A 1 'You are connecting with an'|tail -1| perl -pe 's|\<.*?\>||g'
ale zase sa to dá riešiť len pozretím sa na ifconfig, lebo už sa do toho nebude pliesť NAT....
Tiskni
Sdílej: