Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Řešení dotazu:
Pro OpenBSD by člověk musel sehnat jednoprocesor, protože ta hromada hnoje nic jiného nepodporuje. V případě SMP totiž používá Giant Lock. O dostatečném výkonu tedy nemá smysl uvažovat — s OpenBSD bude každý současný hardware nevyužitý. Kromě toho je OpenBSD známé nedostatečným zabezpečením, které se do 21. století příliš nehodí.
Ač otázka takovou variantu nepřipouští, když už to musí být něco z rodiny *BSD, já osobně bych volil FreeBSD (a vybíral hardware podle něj, což dává nesrovnatelně víc možností). FreeBSD je systém o mnoho řádů vhodnější pro každý účel, který prý má údajně splnit OpenBSD. (A pak toho umí ještě spoustu navíc.)
Jaká škoda, že v té naší naší hektické době máme takový nedostatek vhodných (jednoprocesorových) strojů pro OpenBSD... Lepšího hardware je pro OpenBSD poněkud škoda.
Projekt OpenBSD v širším slova smyslu jistě přinesl spoustu dobrého kódu. S tím souhlasím. Ovšem nic to nemění na faktu, že operační systém OpenBSD stojí za houby. Budovat síťovou infrastrukturu na něčem, čemu ani neběží routing a firewall vícevláknově, či na něčem, co se nezmůže na RBAC, mi opravdu připadá jako z jiného světa.
Musím ale souhlasit v jedné věci: OpenBSD pro mě bylo vždy zdrojem nesmírně cenných zkušeností. Člověk tam vidí, jak až moc špatný může být operační systém, a o to víc si pak váží jiných open-source projektů, které dělají věci dobře. (A které, pravda, s oblibou používají například to OpenSSH. Jen neusnuly v éře jednoprocesorů a všemocného roota.)
OpenBSD má v kernelu Giant Lock. Tečka. Jistě běží na SMP systémech. Ano, procesy, které jsou zrovna náhodou v user mode, tam poběží na více procesorech paralelně. Nicméně Giant Lock tam prostě je. Takže OpenBSD nemá podporu pro SMP, která by jakkoliv byť jen vzdáleně odpovídala dnešním standardům.
Je možné virtualizovat routovací tabulku/rdomains - a nemusím kupovat JunOS nabo iOS.BTW, tohle Linux umi odedavna (a ma to podstatne pruznejsi nez OpenBSD).
Nevím, kdo je tady příznivcem jednoho jediného OS... Z těch asi čtyř, které znám podrobněji (a ano, Linux je jedním z nich), ani jeden nemá Giant Lock. No, vlastně s OpenBSD jsem se taky kdysi musel podrobněji seznámit, ale to by jeden zvracel.
A já doporučuji přečíst si (několikrát), co je to Giant Lock a teprve poté psát jakékoliv příspěvky na toto téma.
OpenBSD samozřejmě podporuje a využívá SMP, dokud procesy běží v user-space. (A nikde jsem ani půlkou slova netvrdil opak.) Na druhé straně má ovšem Giant Lock, tj. v podstatě nemá vícevláknový kernel. Tedy cokoliv, co intenzivně využívá systémová volání (například síť, že ano...), prostě není škálovatelné. Takže od určitého throughputu a počtu síťových karet (velmi malého) se prostě OpenBSD nehodí ani jako router.
Že OpenBSD před releasem 5.2 nepodporovalo ani běh vícevláknového programu na více procesorech (tj. SMP fungovalo jen na úrovni celých procesů) a že se jejich kernel z těchto sraček vyhrabal až v roce 2012, to jsem nevěděl. Fujtajbl! Něco až tak špatného bych vůbec nečekal. Vždy jsem měl za to, že alespoň user space na OpenBSD běží na více procesorech, dokud nepotřebuje nějaký syscall.
Ať je to jakkoliv, změna v 5.2 nesouvisí s Giant Lockem v kernelu. V user-space se využívá SMP, ale většina syscallů (a možná nejen syscallů) prostě zamkne celý kernel.
Tiskni
Sdílej: