Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Nejak nemuzu najit jednoduche vysvetli prepoctu address processoru (v mem pripade 32-bit ARM) po pouziti funkci mmap. Nejaky odkaz na matematiku adresovani.
#define MAP_SIZE 4096UL #define MAP_MASK (MAP_SIZE - 1) #define PIOB_BASE=$FFFFF600; #define PIOC_IFDR PIOC_BASE + 0x0024 d = open("/dev/mem", O_RDWR | O_SYNC)); map_base = mmap(NULL, MAP_SIZE, PROT_READ | PROT_WRITE, MAP_SHARED, fd, PIOB_BASE & ~MAP_MASK); *((unsigned long *) (map_base + (PIOB_IFDR & MAP_MASK))) = PIO_B27;
Proc pri mapovani stranky rozmerem 4096 (0x1000) se musi BASE adress se delit na celo 0x1000 (PIOB_BASE & ~MAP_MASK)= div(PIOB_BASE,0x1000)?
Proc dalsi pro zapis na dalsi adresu PIOC_IFDR vychazi posun na (PIOB_IFDR & MAP_MASK)=0x624?
Dekuji moc.Řešení dotazu:
PIOB_BASE & ~MAP_MASK
není dělení, nýbrž zaokrouhlení. A to mi nepřijde jako zvláštní požadavek, když se mají stránky systémové paměti namapovat do prostoru virtuální paměti procesu.
Mate pravdu je to vlaste deleni s zaokroulenim. Ale mne zajima jak se addresy prepocitavaji po namapovani pomoci funkci mmap. Potrebuji jen nasmerovat
.Pochobil jsem ze base address PIOB_BASE se ma rozdelit na velikost stranky 0x1000. A pak offset na dalsi addresu PIOB_OER PIOB_BASE + 0x0010 se ma delat pomoci vstahu (PIOB_BASE + 0x0010) & MAP_MASK
#define PIOB_BASE=$FFFFF600; #define PIOB_IFDR_OFFSET 0x0024 map_base = mmap(NULL, MAP_SIZE, PROT_READ | PROT_WRITE, MAP_SHARED, fd, PIOB_BASE - (PIOB_BASE % MAP_SIZE); *((unsigned long *) (map_base + (PIOB_BASE % MAP_SIZE) + PIOB_IFDR_OFFSET)) = neco;Takhle je to myslím pochopitelnější. Mimochodem ten kód je dost zprasený, předpokládá se, že se bude mapovat jen jedna stránka, MAP_SIZE by mělo jmenovat PAGE_SIZE, které by se mělo zjistit voláním getpagesize() a ne to mít definované natvrdo a úplně ten kód přestane fungovat, pokud by offset registru překročil hranici stránky. Více man 2 mmap.
Dekuji za odpoved'. Tento kod se tyka primo urciteho druhu procesoru a ovladani PIO (parallel input output) pinu na devepment boardu a v tom to pripade jedna stranka bohate staci. Mate pravdu, ze kod je prasacky a tezko se chape z toho jak se pocitaji adresy. Ale je to vice mene nejaky priklad. Stejne vlastni aplikaci budu psat na FreePascalu.
Jinak mi slo o to proc se to ma tak pocitat. A je to dane tim,ze v Linuxu se pouziva strankova pamet'. A to znamena,ze v pripade 32-bitove adresy offset z budou tvorit 12 mladsich bitu (pocet bitu offsetu=log2(page_size)), zbylych starsich 20-bitu je cislo stranky.
Omluvam se za to, ze asi jsem nespravne zformuloval otazku. Dekuji vsem.
Tiskni
Sdílej: