Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Nejak nemuzu najit jednoduche vysvetli prepoctu address processoru (v mem pripade 32-bit ARM) po pouziti funkci mmap. Nejaky odkaz na matematiku adresovani.
#define MAP_SIZE 4096UL #define MAP_MASK (MAP_SIZE - 1) #define PIOB_BASE=$FFFFF600; #define PIOC_IFDR PIOC_BASE + 0x0024 d = open("/dev/mem", O_RDWR | O_SYNC)); map_base = mmap(NULL, MAP_SIZE, PROT_READ | PROT_WRITE, MAP_SHARED, fd, PIOB_BASE & ~MAP_MASK); *((unsigned long *) (map_base + (PIOB_IFDR & MAP_MASK))) = PIO_B27;
Proc pri mapovani stranky rozmerem 4096 (0x1000) se musi BASE adress se delit na celo 0x1000 (PIOB_BASE & ~MAP_MASK)= div(PIOB_BASE,0x1000)?
Proc dalsi pro zapis na dalsi adresu PIOC_IFDR vychazi posun na (PIOB_IFDR & MAP_MASK)=0x624?
Dekuji moc.Řešení dotazu:
PIOB_BASE & ~MAP_MASK
není dělení, nýbrž zaokrouhlení. A to mi nepřijde jako zvláštní požadavek, když se mají stránky systémové paměti namapovat do prostoru virtuální paměti procesu.
Mate pravdu je to vlaste deleni s zaokroulenim. Ale mne zajima jak se addresy prepocitavaji po namapovani pomoci funkci mmap. Potrebuji jen nasmerovat
.Pochobil jsem ze base address PIOB_BASE se ma rozdelit na velikost stranky 0x1000. A pak offset na dalsi addresu PIOB_OER PIOB_BASE + 0x0010 se ma delat pomoci vstahu (PIOB_BASE + 0x0010) & MAP_MASK
#define PIOB_BASE=$FFFFF600; #define PIOB_IFDR_OFFSET 0x0024 map_base = mmap(NULL, MAP_SIZE, PROT_READ | PROT_WRITE, MAP_SHARED, fd, PIOB_BASE - (PIOB_BASE % MAP_SIZE); *((unsigned long *) (map_base + (PIOB_BASE % MAP_SIZE) + PIOB_IFDR_OFFSET)) = neco;Takhle je to myslím pochopitelnější. Mimochodem ten kód je dost zprasený, předpokládá se, že se bude mapovat jen jedna stránka, MAP_SIZE by mělo jmenovat PAGE_SIZE, které by se mělo zjistit voláním getpagesize() a ne to mít definované natvrdo a úplně ten kód přestane fungovat, pokud by offset registru překročil hranici stránky. Více man 2 mmap.
Dekuji za odpoved'. Tento kod se tyka primo urciteho druhu procesoru a ovladani PIO (parallel input output) pinu na devepment boardu a v tom to pripade jedna stranka bohate staci. Mate pravdu, ze kod je prasacky a tezko se chape z toho jak se pocitaji adresy. Ale je to vice mene nejaky priklad. Stejne vlastni aplikaci budu psat na FreePascalu.
Jinak mi slo o to proc se to ma tak pocitat. A je to dane tim,ze v Linuxu se pouziva strankova pamet'. A to znamena,ze v pripade 32-bitove adresy offset z budou tvorit 12 mladsich bitu (pocet bitu offsetu=log2(page_size)), zbylych starsich 20-bitu je cislo stranky.
Omluvam se za to, ze asi jsem nespravne zformuloval otazku. Dekuji vsem.
Tiskni
Sdílej: