Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
Byla vydána nová verze 5.2.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
XLibre Xserver je fork X.Org Serveru. Enrico Weigelt včera oznámil vydání verze 25.0 se slovy "tento fork je nezbytným, protože je výslovným přáním většiny současné skupiny X.Org (IBM / Red Hat) opustit projekt, nechat ho navždy shnít a blokovat jakékoli podstatné příspěvky, natož nové funkce".
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Experti na kybernetickou bezpečnost potvrdili (en) největší dosud zaznamenaný únik dat. Hackeři při něm odkryli skoro 16 miliard přihlašovacích údajů z celého světa včetně účtů společností Google, Apple, Facebook, dalších sociálních sítí nebo některých serverů státní správy.
Společnost Meta ve spolupráci se společností Oakley oznámila řadu chytrých brýlí Oakley. První Oakley Meta HSTN si lze předobjednat za 499 dolarů.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyjádřilo podporu předložení projektu AI Gigafactory CZ, který do veřejné konzultace Evropské komise zaslala společnost České Radiokomunikace (CRA) v rámci iniciativy Project AIGF CZ. Jde o významný krok k rozvoji výpočetní infrastruktury pro umělou inteligenci (AI), která je prioritou resortu. Projekt je v souladu s cíli Národní strategie umělé inteligence ČR 2030 a je již součástí návrhu
… více »Nejak nemuzu najit jednoduche vysvetli prepoctu address processoru (v mem pripade 32-bit ARM) po pouziti funkci mmap. Nejaky odkaz na matematiku adresovani.
#define MAP_SIZE 4096UL #define MAP_MASK (MAP_SIZE - 1) #define PIOB_BASE=$FFFFF600; #define PIOC_IFDR PIOC_BASE + 0x0024 d = open("/dev/mem", O_RDWR | O_SYNC)); map_base = mmap(NULL, MAP_SIZE, PROT_READ | PROT_WRITE, MAP_SHARED, fd, PIOB_BASE & ~MAP_MASK); *((unsigned long *) (map_base + (PIOB_IFDR & MAP_MASK))) = PIO_B27;
Proc pri mapovani stranky rozmerem 4096 (0x1000) se musi BASE adress se delit na celo 0x1000 (PIOB_BASE & ~MAP_MASK)= div(PIOB_BASE,0x1000)?
Proc dalsi pro zapis na dalsi adresu PIOC_IFDR vychazi posun na (PIOB_IFDR & MAP_MASK)=0x624?
Dekuji moc.Řešení dotazu:
PIOB_BASE & ~MAP_MASK
není dělení, nýbrž zaokrouhlení. A to mi nepřijde jako zvláštní požadavek, když se mají stránky systémové paměti namapovat do prostoru virtuální paměti procesu.
Mate pravdu je to vlaste deleni s zaokroulenim. Ale mne zajima jak se addresy prepocitavaji po namapovani pomoci funkci mmap. Potrebuji jen nasmerovat
.Pochobil jsem ze base address PIOB_BASE se ma rozdelit na velikost stranky 0x1000. A pak offset na dalsi addresu PIOB_OER PIOB_BASE + 0x0010 se ma delat pomoci vstahu (PIOB_BASE + 0x0010) & MAP_MASK
#define PIOB_BASE=$FFFFF600; #define PIOB_IFDR_OFFSET 0x0024 map_base = mmap(NULL, MAP_SIZE, PROT_READ | PROT_WRITE, MAP_SHARED, fd, PIOB_BASE - (PIOB_BASE % MAP_SIZE); *((unsigned long *) (map_base + (PIOB_BASE % MAP_SIZE) + PIOB_IFDR_OFFSET)) = neco;Takhle je to myslím pochopitelnější. Mimochodem ten kód je dost zprasený, předpokládá se, že se bude mapovat jen jedna stránka, MAP_SIZE by mělo jmenovat PAGE_SIZE, které by se mělo zjistit voláním getpagesize() a ne to mít definované natvrdo a úplně ten kód přestane fungovat, pokud by offset registru překročil hranici stránky. Více man 2 mmap.
Dekuji za odpoved'. Tento kod se tyka primo urciteho druhu procesoru a ovladani PIO (parallel input output) pinu na devepment boardu a v tom to pripade jedna stranka bohate staci. Mate pravdu, ze kod je prasacky a tezko se chape z toho jak se pocitaji adresy. Ale je to vice mene nejaky priklad. Stejne vlastni aplikaci budu psat na FreePascalu.
Jinak mi slo o to proc se to ma tak pocitat. A je to dane tim,ze v Linuxu se pouziva strankova pamet'. A to znamena,ze v pripade 32-bitove adresy offset z budou tvorit 12 mladsich bitu (pocet bitu offsetu=log2(page_size)), zbylych starsich 20-bitu je cislo stranky.
Omluvam se za to, ze asi jsem nespravne zformuloval otazku. Dekuji vsem.
Tiskni
Sdílej: