Byla vydána beta verze Ubuntu 25.10 s kódovým názvem Questing Quokka. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.10 mělo vyjít 9. října 2025.
Bola vydaná nová verzia 4.13 security platformy Wazuh. Prináša nový IT hygiene dashboard, hot reload dekodérov a pravidiel. Podrobnosti v poznámkách k vydaniu.
Americký výrobce čipů Nvidia investuje pět miliard dolarů (přes 100 miliard Kč) do konkurenta Intel, který se v poslední době potýká s vážnými problémy. Firmy to včera oznámily ve společné tiskové zprávě. Dohoda o investici zahrnuje spolupráci při vývoji čipů pro osobní počítače a datová centra. Akcie společnosti Intel na zprávu reagovaly výrazným růstem.
Dlouholetý balíčkář KDE Jonathan Riddell končí. Jeho práci na KDE neon financovala firma Blue Systems, která ale končí (Clemens Tönnies, Jr., dědic jatek Tönnies Holding, ji už nebude sponzorovat), někteří vývojáři KDE se přesunuli k nově založené firmě Techpaladin. Pro Riddella se již nenašlo místo. Následovala debata o organizaci těchto firem, které zahraniční vývojáře nezaměstnávají, nýbrž najímají jako kontraktory (s příslušnými důsledky z pohledu pracovního práva).
V Amsterdamu probíhá Blender Conference 2025. Videozáznamy přednášek lze zhlédnout na YouTube. V úvodní keynote Ton Roosendaal oznámil, že k 1. lednu 2026 skončí jako chairman a CEO Blender Foundation. Tyto role převezme současný COO Blender Foundation Francesco Siddi.
The Document Foundation, organizace zastřešující projekt LibreOffice a další aktivity, zveřejnila výroční zprávu za rok 2024.
Byla vydána nová stabilní verze 7.6 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 140. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Byla vydána verze 1.90.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.25.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Byla vydána nová major verze 7.0 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově je postavena je na Debianu 13 (Trixie) a GNOME 48 (Bengaluru). Další novinky v příslušném seznamu.
Potřebuji, aby digitální foťák DSLR Nikon D5100 se nepřipojoval jako zařízení, ale jako "disk"/"soubor". Pomůže
například tento adaptér?Důvodem je, že pokud se připojí DSLR jako zařízení, nepřišel jsem na to, jak v Krusader požít funkci "Synchronizovat adresáře".
Jak "mount"/"namapovat" DSLR?
gphotofs mám instalován. V samostatném okně je adresace
gphoto2://[usb:001,003]/DCIM/100D5100
V Krusader jsem nepřišel jak soubory/fotky zpřístupnit ze zařízení PTP (Picture Transfer Protocol), což je můj foťák. Nikon D5100 nepodporuje MSC (Mass Storage Class).
Ve Windows-Total Commander zpřístupňuje foťák-PTP jako síťový prvek a chová se jako MSC (běžný připojený souborový systém).
Potřebuji, aby digitální foťák DSLR Nikon D5100 se nepřipojoval jako zařízení, ale jako "disk"/"soubor". Pomůže například tento adaptér?Myslím, že ne. Jak bys to pak vlastně chtěl připojit k počítači, když to bude mít „nestandardní“ pohlaví (samička na zařízení, samička na počítači)? I pak bych se velmi divil, že se připojením OTG kabelu foťák přepne do mass storage módu. Spíš bych čekal, že naopak ze sebe udělá mastera a bude možné připojit jiná zařízení k němu (ale pochybuji, že to nějaký foťák vůbec umí). Mód komunikace se většinou dá nastavit v menu. A nebo ten foťák neumí mass storage. Pro tahání fotek z takových používám gphoto2.
Důvodem je, ..., jak v Krusader použít funkci "Synchronizovat adresáře"
Viz výše. Já zpřístupněný digitál mám, ale jako zařízení, NE JAKO SOUBOROVÝ SYSTÉM. Tudíž nemohu synchonizovat se zálohami v laptopu.
V 64GB paměti DSLR mám různé složky a obdobné adresáře v kompu. Potřebuji je synchronizovat na zálohu.
Tiskni
Sdílej: