Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Řešení dotazu:
otf-ipafont
?
Jo je to nějak o zdravotnictví, Mě tam ale odkázala myslím stránka linux.com měla tu být nějaká analýza, pokusím se najít ještě odkud přesně mě to tam zaválo. Jinak jsem ten IPA odinstaloval a místo něj instaloval také japan font Monapo, který by měl prý kombinovat IPA + Manapo a hlavně prý s ním lze zobrazit japan ASCII art.
Jinak mi přijde stejnéMonapo font is a combined font, that uses IPAfont and monafont. It has almost same width as MS P Gothic, so it can show Japanese Ascii Art properly.
většina z těch jeho znaků fungovaly i na to japonské.většina z těch jeho znaků fungovaly i na to čínské.
Po pár odkazech jsem se dostal na http://wiki.debian.org.hk/w/Where_can_I_find_fonts_for_GNU/Linux,
Postupně jsem zkoušel
IPA (japonské) - široké a tak nějak rozmazané pro mě
umeplus (japonské) - to samé
monapo (japonské) - úzké ale rozmazané
vlgothic (japonské) - japonské široké, některé čínské znaky nezobrazí
arphic (čínské) - ostré, zvládají i japonské písmo ale jsou pro japonské dost široké (s mezerama)
Sazanami (japonské)- úzké (o 1-2mm jsou užší Monapo) a ostré, zvládají i činštinu - POUŽÍVÁM
wqy (čínské) - ani jedno z těch výše nezvládá korejské tyhle ano (jsou něco mezi ostrými a rozmazanými - stačí)
Takže základ jsou wqy (umí čínské, japonské, korejské) ale pokud chcete úzké japonské tak sazanami.
Pokud nejste nároční budou stačit Hanazono (čínské, japonské, nom) a Unifonts (čínské, japonské, korejské) Ve vistách je také japonské písmo široké
Pokud jste nároční pak navíc pro japonské písmo Takao a pro čínské Arphic.
Pak dostanete zhruba stejný výsledek, jako používá Win Vista. Používá písmo Meiryo a MingLiu.
Vista používá jako výchozí písmo Segoe, a W8 nemám ale podle MS by mělo být právě u nich výchozí Meiryo.
Poznámka: Je možné zabránit načtení písma, aniž by bylo odebráno z pevného disku. Stačí přesunout písmo ze složky Windows\Fonts do jiné složky.citace z microsoft.com, v Linuxu to nebude jiné.. Problém je, že už tam budou nahrané do dalšího restartu počítače.
Tiskni
Sdílej: