Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Ahojky. Mám ještě jednu otázku. Jsem trošku zmatený z rozložení disku, pokud to nevidím pěkně namalované Dejmě tomu, že je rozložený takto:
sda1 -- oddíl 1 --> md0 --> FS (ext4)
sda2 -- oddíl 2 --> md1 --> VG ---> LV1 --> FS (ext4)
\---> LV2 --> FS (ext4)
\--> LV3 --> FS (ext4)
1. není to kravina, chápu dobře princip, může to být takto?
Jak je velký disk zjistím pomoci fdisk -lu, kde uvidím počet sektorů celkem a počet sektorů jednotlivých oddílů.
2. Jak ale zjistím, jestli mám md roztažené na celé sda, FS na celé md0, VG na celé md1, kolik místa zbývá na VG (vgdisplay?), a FS na celé LV?
Beru to jen teoreticky, takže disky takhle rozdělené nemám a proto nemůžu testovat. Jen se to chci naučit a hlavně tomu porozumět -- po lopatě
Může, jestli si tam tedy doplním i to sdb1 a sdb2 :) .
md jen nad tím nad čím to postavíš, takže když máš md0
nad sda1, sdb1
, tak má velikost (RAID1) zjednodušeně velikost sda1 nebo sdb1.
Pokud použiješ pvcreate
a vgcreate
nad md1
, máš zjednodušeně využitý celý prostor md1, pokud použiješ mkfs
nad nějakým LV, tak opět to máš přes celé LV.
Ale jinak, pvs, pvdisplay, vgs, vgdisplay
ti dá roj informací o LVM a tune2fs -l
roj informací o FS.
Pokud je FS připojený df
je také zajímavý příkaz .
Taky tě může zajímat
mdadm -v --detail /dev/md0
nebo cat /proc/mdstat
.
Kdo někdo? skřítek? - to by pak skřítek měl vědět co dělá (nejen před tím, ale i potom) a proč to dělá a dotáhnout to do konce (mdadm --grow, pvresize, vgextend, lvextend/lvresize, resize2fs
).
Mezery jsou hezký termín, zvláště v souvislosti s LVM…
Jen výpisem těch příkazů a dopočítáváním?Ano „jen“. Obvykle se informací zjistí (výpis jednotlivých příkazů) a pak se analyzují
Jen bych si dovolil napovědět, že LV se většinou dělají minimální rozumné velikosti a dle potřeby se zvětšují a tedy „mezer“ je tam často roj.
Řekl bych, že admin je obvyle daleko od grafiky…, určitě existuje spoustu klikátek, ale pojmout všechny možnosti určitě nedokážou. Pokud admin potřebuje, tak si zařídí aby mu počítač spočítal co potřebuje. Od toho jsou tady právě ty příkazy, které když se poskládají a spojí tak dají požadovaný výsledek.
Myslím si, že pokud si to vyzkoušíš a zjistíš „jak“ to opravdu funguje, tak už nebudeš svému požadavku taky rozumět.
Tiskni
Sdílej: