Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ahojky. Mám ještě jednu otázku. Jsem trošku zmatený z rozložení disku, pokud to nevidím pěkně namalované Dejmě tomu, že je rozložený takto:
sda1 -- oddíl 1 --> md0 --> FS (ext4)
sda2 -- oddíl 2 --> md1 --> VG ---> LV1 --> FS (ext4)
\---> LV2 --> FS (ext4)
\--> LV3 --> FS (ext4)
1. není to kravina, chápu dobře princip, může to být takto?
Jak je velký disk zjistím pomoci fdisk -lu, kde uvidím počet sektorů celkem a počet sektorů jednotlivých oddílů.
2. Jak ale zjistím, jestli mám md roztažené na celé sda, FS na celé md0, VG na celé md1, kolik místa zbývá na VG (vgdisplay?), a FS na celé LV?
Beru to jen teoreticky, takže disky takhle rozdělené nemám a proto nemůžu testovat. Jen se to chci naučit a hlavně tomu porozumět -- po lopatě
Může, jestli si tam tedy doplním i to sdb1 a sdb2 :) .
md jen nad tím nad čím to postavíš, takže když máš md0
nad sda1, sdb1
, tak má velikost (RAID1) zjednodušeně velikost sda1 nebo sdb1.
Pokud použiješ pvcreate
a vgcreate
nad md1
, máš zjednodušeně využitý celý prostor md1, pokud použiješ mkfs
nad nějakým LV, tak opět to máš přes celé LV.
Ale jinak, pvs, pvdisplay, vgs, vgdisplay
ti dá roj informací o LVM a tune2fs -l
roj informací o FS.
Pokud je FS připojený df
je také zajímavý příkaz .
Taky tě může zajímat
mdadm -v --detail /dev/md0
nebo cat /proc/mdstat
.
Kdo někdo? skřítek? - to by pak skřítek měl vědět co dělá (nejen před tím, ale i potom) a proč to dělá a dotáhnout to do konce (mdadm --grow, pvresize, vgextend, lvextend/lvresize, resize2fs
).
Mezery jsou hezký termín, zvláště v souvislosti s LVM…
Jen výpisem těch příkazů a dopočítáváním?Ano „jen“. Obvykle se informací zjistí (výpis jednotlivých příkazů) a pak se analyzují
Jen bych si dovolil napovědět, že LV se většinou dělají minimální rozumné velikosti a dle potřeby se zvětšují a tedy „mezer“ je tam často roj.
Řekl bych, že admin je obvyle daleko od grafiky…, určitě existuje spoustu klikátek, ale pojmout všechny možnosti určitě nedokážou. Pokud admin potřebuje, tak si zařídí aby mu počítač spočítal co potřebuje. Od toho jsou tady právě ty příkazy, které když se poskládají a spojí tak dají požadovaný výsledek.
Myslím si, že pokud si to vyzkoušíš a zjistíš „jak“ to opravdu funguje, tak už nebudeš svému požadavku taky rozumět.
Tiskni
Sdílej: