Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Klady jednotlivych - Cubieboard : + perfektni kompatibilita s ruznymi LINUXy + ethernet misto wifi - primo vedle mam router - proto spise vyhoda + integrovana zvukovka (mohu prehravat MP3/radio bez zapnute televize a bez externi USB zvukovky) + SATA - moznost pripojit primo 3,5" disk, ktere jsou levnejsi pri vyssich kapacitach - jen dve jadra a jen 1GB RAM Rikomagic : +- android ktery je odladeny, ale stejne spis pouziji UBUNTU Linux + ctyrjadro a 2GB RAM - cili 2x vice +- wifi (sice nko, ale presto mi prijde lepsi metalika primo do routeru, ktery mam vedle) - nema SATA, cili jedina moznost je USB pripojeni - nema audio, jen pres HDMI, cili bych musel poridit USB zvukovkuCo od toho cekam : LINUX : Rad bych, aby na tom bezel linux, protoze 1) si chci s linuxem zacit hrat a toto je idealni prilezitost se to naucit. 2) chtel bych na to mspoustet ruzne opensource projekty typu CLOUD, ruzne home automation veci, apod. ANDROID : soucasne se mi hodne libi android na rikomagicu, protoze pro android je spousta dobrych her a programu. Android ma zrejme lepe vymakane ovladani z Androidiho mobilu, coz se v pripade Media centra hodi (prepinani skladeb/vzdalene ovladani, apod). Nicmene nic, co by asi neslo resit i na tom linuxu. Co mne nejvice zajima : Nasel jsem Ubuntu pro Android - jak to funguje? Mohu vyuzivat vyhod androidu a soucasne by mi na pozadi bezely sluzby ubuntu? Nepochopil jsem, jak presne na tom to ubuntu bezi a zda to bude plnohodnotny linux, nebo jen prostredi pro aplikace typu prohlizec/kancelarsky balik, ale treba webserver na tom nerozjedu? Zajima mne, zda je realne na ARMu virtualizovat? Libilo by se mi, spustit na tom treba WinXP a rozjet jednoduche, stare hry. Ale to bude asi na 1GB dost problem, se 2GB RAM uz by to slo mnohem lepe, pokud to vubec ARM umi? Shrnuti: Jako lepsi volba se mi jevi cubieboard, protoze je otevrenejsi, ma vice konektoru, lepe "dopasovany" linux. Jenomze je slabsi, ma mene pameti a asi mne bude casem vykonove limitovat. Ucite se bude "hacker modul" hure prodavat, nez rikomagic, ktery je proflakly mezi uzivateli a koupi si ho kdekdo jen k televizi. Diky za tipy, pokud jste to vubec precetli
Tiskni
Sdílej: