Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Řešení dotazu:
nebo můžete risknout to, že ten počítač má povolený boot z USBA že při POSTu netestuje paměť destruktivně ;)
Přijde na to kdo se ptá a kdo odpovídá a k jakému účelu/
Osobně pod 8 znaků (malá/velká/číslice) to nepovažuji za heslo, nebo případně za heslo vhodné na nějakou „jedno-rázovku“. Minimálně 10 znaků pokud je náhodně generované, nejlépe včetně speciálních znaků (alespoň jeden), ale pokud má být na šifrování disku, kde mám data, tak tam prdnu tak 15-25 znaků (Velká/Malá/Čísla/Spec. znak), ale není to už až tak náhodný řetězec, nicméně není „slovně“ poskládané.
OT: Cisco router mi kombinované heslo ze všemi skupinami (malá/velká/čísla/spec.) označil za velmi dobré heslo až při délce 20 znaků.
Jestli se nepletu tak PayPal umožňuje maximum 20 znaků, a vím že jsem chtěl delší...
K poště mám 18 znaků.
U serveru 1024 nebo 32 znaků, náhodně generované
Na githubu píšou.
Jen běžná věta minimálně 16 znaků.
Jednoslovné minimálně 12 s kombinací malé/velké, číslic a spec snaků.
Dejme tomu - 10-ti mistna kombinace je uz OK?Podle toho, jestli proti tobě stojí soused, který pracuje u NSA, nebo ne. Na GPU můžeš očekávat tak 100 kcrack/s, což u 50b hesla vychází na nějaké stovky let. Rozhodně bych na to ale nespoléhal a použil silnější.
tam je potřeba buď ten disk před hibernací odpojit (resp. stačí jen zahodit klíč)Jenže pak se tam uloží data, co jsou v paměti - takže swap radši stejně šifrovat.
cryptsetup luksSuspend /dev/sda
nebo šifrovat swap stejným klíčem jako disk (třeba tak, že ten swap bude v šifrovaném LVM).
Tiskni
Sdílej: