Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
#include <stdbool.h> ... typedef struct { int sprite; int walk_speed; int ticks; bool revealed = false; int hp; int an; int dn; } Enemy; void initEnemy(Enemy *e) { e->sprite = 4; e->walk_speed = 2; e->ticks = 3; e->revealed = true; e->hp = 4; e->an = 5; e->dn = 6; } int main() { FILE *f = NULL; Enemy e; initEnemy(&e); ... fwrite(&e, sizeof(Enemy), 1, f); ...Kompiluji pomoci gcc, všechno funguje jak má, kompilátor si nestěžuje, nicméně když prográmek proženu přes valgrind, začne křičet že ukládám neinicializovanou proměnnou:
==5347== 1 errors in context 1 of 1: ==5347== Syscall param write(buf) points to uninitialised byte(s) ==5347== at 0x410D0B3: __write_nocancel (in /lib/libc-2.17.so) ==5347== by 0x40B2FD0: _IO_file_write@@GLIBC_2.1 (in /lib/libc-2.17.so) ==5347== by 0x40B2EC4: new_do_write (in /lib/libc-2.17.so) ==5347== by 0x405B7E2: (below main) (in /lib/libc-2.17.so) ==5347== Address 0x403100d is not stack'd, malloc'd or (recently) free'd ==5347== Uninitialised value was created by a stack allocation ==5347== at 0x8048501: main (in /home/phaal/c_progs/loadsave)Způsobuje to ona Boolovska proměnná: bool revealed, pokud ji odstraním, nebo zaměním za int, tak si valgrind přestane stěžovat. Netuší někdo proč tomu tak je? Resp. kde dělám chybu, jak bych to mohl opravit? Dík
Řešení dotazu:
true Expands to the integer constant 1. false Expands to the integer constant 0.Každopádně, pokud použiju bit field, např.
unsigned int revealed :1
, tak valgrind taky křičí že mi tam lítaji neinicializované bity.
Nejspíš budu muset použít celý 4 bajtový int. Eventuálně si ho můžu sám namakrovat na bool/true/false.
bool
v stdbool.h je DEFINE na C99 typ _Bool
.
To je číselný typ, který pojme jen a pouze hodnoty 0 a 1.
Na mém systému je sizeof(_Bool) 1, stejně jako sizeof(char), sizeof(int) tu mám 4.
To, že false je nějaká číselná konstanta (integer constant) neznamená,
že je typu int
. 35U je třeba taky číselná konstanta,
ale typu unsigned int.
K tvému problému s valgrindem, ten je, jak ti již pověděl někdo přede mnou,
opravdu způsoben paddingem ve struktuře. Bude asi za tím boolem,
např. 3 bajty, aby následující int byl zarovnán (např. na 4B). Valgrind 'ví', že jsi
do toho paddingu nic nezapsal, ale fwrite() tu strukturu zapisuje včetně těch padding bajtů - ty
mají nějakou hodnotu, na kterou se nelze spolehnout. Můžou tam být nuly, ale třeba i část tvého hesla,
které v té aplikaci zadáváš Řešením je strukturu zapsat do souboru prvek po prvku, nebo třeba
před manipulací zavolat nějaký memset(). Zápis prvek po prvku může být pomalejší ... i když fwrite() používá buffer,
může tam být nějaký zámek, overhead volání fce, ... závisí na aplikaci, ale u práci se soubory
to spíš bude brzdit disk, než volání fce. Zápis každý prvek zvlášť (když to zkombinuješ s intN_t typy)
by mohlo být 'lepší', protože to bude více (ehm, tak trochu) multiplatformní.
ty mají nějakou hodnotu, na kterou se nelze spolehnout. Můžou tam být nuly, ale třeba i část tvého hesla, které v té aplikaci zadávášToto pouze umlci valgrind, ale do souboru se stejne mohou zapsat libovolna data v paddingu, protoze po jakemkoliv zapisu do prvku struktury je hodnota paddingu nedefinovana. Prekladac tam klidne muze zapsat zpatky vase heslo pripadne memset odoptimalizovat uplne pryc, pokud pak nastavujete vsechny prvky struktury.Řešením je strukturu zapsat do souboru prvek po prvku, nebo třeba před manipulací zavolat nějaký memset().
Tiskni
Sdílej: